7.30 - 16.30

Regulamin biblioteki szkolnej

Postanowienia ogólne:

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
  2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów biblioteki.

Korzystanie z wypożyczalni:

1. W bibliotece nie ma wolnego dostępu do półek, książki podaje bibliotekarz.
  2. Czytelnik może wypożyczyć książki wyłącznie na swoje nazwisko i jest zobowiązany do przedłożenia identyfikatora lub dokumentu tożsamości.
  3. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres 3 tygodni z możliwością przedłużenia.
  4. W przypadkach uzasadnionych wypożyczalnia może żądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.
  5. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.
  6. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik zauważone uszkodzenia powinien zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
  7. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, jest zobowiązany odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie książki zagubionej lub zniszczonej.
  8. Tydzień przed zakończeniem roku szkolnego czytelnik jest zobowiązany do zwrotu zaległych książek.
  9. Jest możliwość wypożyczania książek na okres świąt, ferii zimowych i wakacji letnich pod warunkiem wcześniejszego zwrotu zaległych pozycji.
  10. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
Korzystanie z czytelni:
  1. Korzystający z czytelni wchodzą do czytelni bez okryć wierzchnich.
  2. Korzystający z czytelni wpisuje swoje nazwisko do księgi odwiedzin.
  3. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki.
  4. Czytelnik ma dostęp do księgozbioru podręcznego i czasopism. Może korzystać z nich na miejscu, nie może wynosić ich poza bibliotekę.
  5. Przed opuszczeniem czytelni czytelnik czasopisma odnosi na ustalone miejsce, a książki zwraca bibliotekarzowi.
  6. Czytelnik odpowiada za książki i czasopisma, z których korzysta. Wszelkie uszkodzenia natychmiast powinien zgłaszać bibliotekarzowi.
  7. W czytelni obowiązuje cisza.
Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM)
  1. Ze sprzętu komputerowego w ICIM mogą korzystać uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im.14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.
  2. Korzystanie z komputerów i Internetu jest bezpłatne.
  3. Z komputerów można korzystać w godzinach pracy biblioteki za zgodą dyżurującego nauczyciela bibliotekarza.
  4. Warunkiem dostępu do stanowiska komputerowego jest posiadanie identyfikatora.
  5. W ICIM obowiązuje cisza, zakaz wnoszenia i spożywania posiłków.
  6. Przy jednym stanowisku komputerowym może pracować jedna osoba.
  7. Jednorazowo czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 1 godz. (w przypadku wolnych miejsc istnieje możliwość przedłużenia pracy).
  8. Przed rozpoczęciem pracy należy wpisać swoje dane do księgi odwiedzin ICIM, sprawdzić stan ogólny sprzętu oraz zgłosić ewentualne usterki.
  9. Stanowiska komputerowe służą do wyszukiwania informacji w Internecie oraz przeglądu dokumentów multimedialnych dostępnych w bibliotece.
  10. Internet służy jedynie do celów edukacyjnych. Uczeń jest zobowiązany do wpisania w zeszycie tematyki wyszukiwanych w Internecie informacji.
  11. Zabrania się:
    • instalowania innych programów,
    • dokonywania zmian w istniejących oprogramowaniach i konfiguracji sprzętowej systemów komputerowych,
    • zapisywania dokumentów na dysku twardym,
    • korzystania z gier,
    • korzystania z komunikatorów typu gadu-gadu,
    • czatowania oraz wysyłania sms-ów.
  12. Odpowiedzialność za uszkodzenie komputera i oprogramowania, powstałego na skutek niewłaściwego korzystania ze sprzętu, ponosi użytkownik.
  13. Użytkownik korzystając z urządzeń elektrycznych zobowiązany jest do bezwzględnego stosowania zasad BHP.
  14. Za nieprzestrzeganie regulaminu uczeń może zostać pozbawiony prawa korzystania z ICIM na okres wskazany przez nauczyciela bibliotekarza.