Od 27 września do 1 października 2021 r. uczniowie I LO w Wodzisławiu Śl. uczestniczyli w wyjeździe zagranicznym w ramach projektu 2019-2-PMU-2046 POWER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Odkryj Europę – nasze wspólne dziedzictwo historyczne”. Podczas pobytu na Maderze uczyli się wraz z portugalskimi uczniami o Józefie Piłsudskim, realizując tym samym elementy polskiej podstawy programowej.

Nasi uczniowie na Maderze zostali przyjęci przez Escola Básica e Secundária Gonçalves Zarco w Funchal.  Podstawowym celem wizyty było zgłębienie wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim – jego sylwetce, walce o niepodległość, polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz ukazanie wspólnych wątków w historii Polski i Portugalii przez pryzmat pobytu Piłsudskiego na Maderze. Czyniąc przygotowania do wyjazdu polscy uczniowie opracowali materiały edukacyjne – film, prezentację i wystawę, które posłużyły do przybliżenia podstawowych zagadnień historycznych portugalskim kolegom. Podczas zajęć w portugalskiej szkole uczestniczyli w różnorodnych warsztatach i zajęciach komputerowych, których owocem są wspólnie wypracowane produkty: e-book o Józefie Piłsudskim, blog podróżniczy, film prezentujący pobyt uczniów na Maderze, słowniczek przydatnych w podróży zwrotów w językach polskim, portugalskim i angielskim. Z tych intensywnych działań szkolnych nasi uczniowie wynieśli sporą dawkę wiedzy, a także nabyli umiejętność wielowymiarowego postrzegania wątków historii. Jak sami przyznają, działania te były dla nich niezwykle odkrywcze.

Istotnym elementem pobytu na Maderze było też odkrywanie miejsc związanych z pobytem Józefa Piłsudskiego. (Marszałek przebywał na Maderze w latach 1930 – 1931.) Ta swoista lekcja w terenie i obcowanie ze śladami historii ojczystej w tak odległym miejscu była bardzo cennym doświadczeniem.

Pobyt na Maderze miał też, rzecz jasna, ogromny walor poznawczy – uczniowie doświadczali osobliwości miejscowego krajobrazu i bogatej przyrody, poznawali tradycyjną kulturę Madery. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Wieloryba w Caniçal, wspiąć się na wzgórze Monte z ogrodem botanicznym, podziwiać tradycyjną architekturę maderską w Santanie, doświadczyć uroków basenów lawowych w Porto Moniz, ujrzeć najwyższy klif Europy – Cabo Giräo.

Niezwykle intensywny pobyt na Maderze był dla uczniów wodzisławskiej Jedynki przede wszystkim nietuzinkową lekcją historii, ale wzbogacił też naszą młodzież o niezapomniane doświadczenie interesującej kultury i bogatej przyrody tego pięknego zakątka świata. Podróże kształcą – tę starą prawdę wcielają w życie organizatorki wyjazdu – p. Dominika Sidor i p. Hanna Knopek.