Uczniowie Jedynki uczą się języka portugalskiego! Ponadto zgłębiają wiedzę o kulturze i geografii Portugalii, a także odkrywają wspólne wątki w historii Portugalii i Polski. Wszystko to za sprawą europejskiego projektu „Odkryj Europę – nasze wspólne dziedzictwo historyczne”, realizowanego w I LO.

Uczniowie biorący udział w projekcie mają okazję zdobywać nowe umiejętności językowe. W ramach przygotowania do wyjazdu zagranicznego licealiści uczestniczą w kursie podstaw języka portugalskiego, który umożliwi im sformułowanie prostych zdań w tym języku w sytuacjach związanych z podróżowaniem, zakupami oraz pobytem w hotelu.

Ponadto uczestnicy przedsięwzięcia odbyli szkolenie kulturowe, podczas którego poznali wiele interesujących faktów dotyczących historii, geografii i kultury Portugalii ze szczególnym uwzględnieniem informacji o Maderze.

W kolejnych miesiącach w ramach realizacji projektu przewidziano przygotowanie prezentacji i filmu przedstawiającego postać Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego polityki. Planuje się również zaprojektowanie i wydrukowanie ulotek w trzech językach: polskim, angielskim i portugalskim opisujących postać Marszałka i związane z nim miejsca na Maderze.

Kulminacyjnym momentem projektu będzie tygodniowy pobyt grupy licealistów na Maderze, podczas którego będą oni realizowali zajęcia z edukacji historycznej, regionalnej i cyfrowej wraz ze swoimi partnerami ze szkoły portugalskiej.

Back to top