loading...
Książki na czas epidemii

Zapraszamy do lektury kilku niezwykle ciekawych pozycji książkowych...

"Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę" - Sonia Shan

W "Epidemii" dziennikarka śledcza Sonia Shah w bezlitosny sposób obala przekonanie o tym, że dzięki wysoko rozwiniętej wiedzy medycznej będziemy w stanie wygrać nierówną walkę z kolejnymi śmiertelnymi bakteriami i wirusami. Koronawirus, którego sama nazwa zaczyna wywoływać panikę, mnożyć mity i pytania, jest właściwie tym, o czym pisze autorka – kolejną nieuchronną epidemią.

"Grypa. Sto lat walki" - Jeremy Brown

Każdego roku zwykła grypa zabija w Polsce kilkadziesiąt osób. Rocznie na świecie umiera na nią nawet 650 tys. osób. Dlaczego grypa jest aż tak niebezpieczna? Skąd biorą się wciąż narastające wokół niej mity? Szczepić, czy nie szczepić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w doskonałej "biografii" grypy autorstwa Jeremyego Browna, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem" - Ed Yong

Zawieramy ich w sobie miliony. Kryją się w jamie ustnej, w nosie, uszach, jelitach czy płucach. Mikroorganizmy – bo o nich mowa – uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami. To od ich zachowania może zależeć, czy w najbliższym czasie będziemy narażeni na stoczenie walki z wirusami i bakteriami. Dlatego właśnie warto przyjrzeć im się z bliska. Książka Eda Yonga w zabawny sposób wyjaśnia najdrobniejsze zagadki ludzkiego organizmu.

"Dżuma" - Albert Camus

Jak ludzie zachowują się w trakcie epidemii? Aby zrozumieć mechanizmy psychologiczne rządzące społeczeństwem, warto sięgnąć po klasykę literatury. Epidemia dżumy w powieści Alberta Camusa to metafora zła dotykającego społeczeństwo, obraz różnorodnych ludzkich postaw, a przede wszystkim uniwersalna opowieść o człowieku w czasach próby.

"Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu" - Seth Mnookin

W debatach o corocznych epidemiach grypy powracają pytania o skuteczność szczepień. Z tematem postaw antyszczepionkowych, które są pokłosiem informacji dotyczących związku szczepień z autyzmem, rozprawia się Seth Mnookin. Wobec teorii żywiących się strachem tylko logika i zdrowy rozsądek mogą sprawić, że w zalewie informacji będziemy realnie oceniać sytuacje związane z naszym zdrowiem. Lektura “ku przestrodze” od Wydawnictwa Czarne – w czasach, gdy koronawirus dociera do kolejnych krajów, uruchamiając całą lawinę informacji, zarówno prawdziwych i niepotwierdzonych.

Back to top