loading...
Biblioterapia. Uzdrowicielska moc książek

Odpowiednio dobrana książka, może zbawiennie wpływać na naszą duszę oraz ciało.

Obecna sytuacja okazała się tak trudna, że wszyscy potrzebujemy w niej wparcia. Jedną z form może być biblioterapia.

Czym jest biblioterapia?

"Wykorzystanie ukierunkowanej lektury w celu złagodzenia objawów choroby, czy też przyśpieszenia rekonwalescencji, choć znane od czasów starożytnych, dopiero w 1916 roku zyskało oficjalną nazwę biblioterapii, a upowszechniło się na terenie Europy w latach 60. XX wieku.

W Polsce termin biblioterapii pojawił się w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

W chwili obecnej biblioterapię dzieli się na: instytucjonalną, kliniczną i wychowawczą, zwaną także rozwojową. Ta ostatnia stosowana jest przez wielu z nas na co dzień, zupełnie nieświadomie. Odpowiednio wyselekcjonowana lista lektur może służyć każdemu, pełniąc rolę bodźca kształtującego charakter oraz wspomagającego rozwój osobisty. Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism do korekcji emocjonalnych zaburzeń, kształtowania pozytywnych wzorców zachowań, budowania poczucia własnej wartości, integracji i wielu innych.

W obowiązującej terminologii wyróżnia się trzy grupy materiałów do pracy biblioterapeutycznej: uspokajające, pobudzające, refleksyjne. Często dodaje się do nich jeszcze jedną kategorię nazwaną nazwaną sacrum i skupiającą teksty, które wywołują w czytelniku silne wzruszenie, bądź też prowadzą do ważnego odkrycia, głębszej refleksji. Prócz tego dzielimy biblioterapię na reminiscencyjną – odwołującą się do wspomnień oraz biblioterapię behawioralną – mającą na celu zmianę zachowań".

[Źródło: Artykuł Kamila Grzędzińska, Aleksandra Świerk]

MEN opublikowało definicję: 

"Biblioterapia – to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Terapia ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansę nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany. Rozwija osobowość poprzez prezentowanie literackich wzorców osobowych godnych naśladowania. Wzbogaca wiedzę, język, wyobraźnię, zdolność rozumienia pojęć moralnych i rozwój uczuć."

Strony bibliotek pedagogicznych

Wszystkie biblioteki pedagogiczne, włączyły się czynnie do wspierania uczniów i nauczycieli w tym trudnym okresie. Warto zajrzeć np. na stronę Regionalnego Zespołu Wsparcia Edukacji. Biblioteki Pedagogicznej w Opolu. W zakładce Edukacja Domowa znajdą Państwo materiały dla nauczycieli, uczniów i rodziców oraz konkretne adresy www narzędzi, aplikacji i stron.

Wirtualne festiwale literackie

Stowarzyszenie Unia Literacka przygotowało niezwykłą akcję: UL z książkami, czyli wyjątkowy wirtualny festiwal literacki. Codziennie o godz. 18 autorzy czytają i rozmawiają – w tygodniu dla młodzieży i dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników. Wszystkie nagrania dostępne są na stronie Unia Literacka.

Webinaria 

Pojawia się ich w sieci coraz więcej! Dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, nagrała webinaria w Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu:

Czytanie pomaga. Literatura jako narzędzie terapeutyczne.

Kto czyta rozumie. Literatura jako narzędzie terapeutyczne, edukacyjne i wychowawcze.

Wartościowe książki. Odkrywanie świata wartości w literaturze dla dzieci i młodzieży.

Książka łączy pokolenia. Wykorzystanie literatury w międzypokoleniowej transmisji wartości.

Strony i profile na Facebooku - Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz Kół terenowych:

http://biblioterapiatow.pl/
https://www.facebook.com/biblioterapiatow/
https://www.facebook.com/Biblioterapeuci
https://www.facebook.com/Polskie.Towarzystwo.Biblioterapeutyczne.Poznan/
https://www.facebook.com/PTBkololodzkie/
https://www.facebook.com/Polskie-Towarzystwo-Biblioterapeutyczne-Koło-Sądeckie
https://www.facebook.com/Polskie-Towarzystwo-Biblioterapeutyczne
https://pedagogiczna.pl/pracownia-biblioterapii-opole/

[Źródło: biblioteka.pl]

Back to top