loading...

Pragniemy poinformować, iż Louise Glück została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

Louise Glück jest amerykańską poetką i eseistką. Zdobyła wiele najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Nagrodę Pulitzera, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Nagrodę Bollingena. Glück jest często opisywana jako poetka autobiograficzna; jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności, nawiązań do mitów, historii lub natury w celu medytacji nad osobistymi doświadczeniami i współczesnym życiem.

W 2004 roku, w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, Glück opublikowała obszerny wiersz zatytułowany „Październik”. Podzielony na sześć części wiersz nawiązuje do greckiej mitologii, porusza aspekty traumy i cierpienia.
W ostatnich latach opublikowała zbiory: „Averno” (2006), „A Village Life” (2009) oraz „Faithful and Virtuous Night” (2014). Wydarzeniem literackim nazwano w 2012 r. jej przekrojowy zbiór zatytułowany „Poems: 1962-2012”. W 2017 roku ukazał się zbiór jej esejów, zatytułowany „American Originality”. Obecnie Glück wykłada na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

W Polsce nie ukazało się tłumaczenie żadnego z kilkunastu tomów wierszy Louise Glück. Jej pojedyncze utwory były publikowane w prasie literackiej. W 2003 ukazały się (w tłumaczeniu Julii Hartwig) w antologii tekstów amerykańskich poetek – Dzikie brzoskwinie.

Back to top