W dniu 26.11.2021  zakończyło się pierwsze spotkanie międzynarodowe w ramach projektu Erasmus+ Fit4Thought, który realizuje  I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim od 02.11.2020 r.

W progach naszej szkoły gościliśmy grupy nauczycieli i uczniów z Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Młodzież z Chorwacji i Włoch realizowała tę mobilność zdalnie, łącząc się codziennie z grupą projektową za pomocą dostępnych platform komunikacyjnych. Mogła realizować te same treści co pozostali uczestnicy, biorąc udział w warsztatach artystycznych, w pracy nad słownikiem wielojęzycznym, w quizach a także za pomocą prezentacji i filmów.

Spotkanie w Polsce przebiegało pod hasłem „Batteries reloaded - eat, be fit and have fun”. Dlatego właśnie program 5-cio dniowego spotkania obfitował w wiele ciekawych, twórczych i aktywizujących wydarzeń oraz możliwość degustacji typowych polskich potraw.

Pierwszy dzień mobilności rozpoczął się od wspólnego spaceru i zwiedzania naszego miasta. Następnie odbyło się spotkanie w szkole, uroczyste powitanie przez Dyrektora szkoły i prezentacja poszczególnych państw i szkół partnerskich. Podczas wspólnego obiadu i uroczystej kolacji wszyscy uczestnicy mieli okazję przedstawić się i poznać lepiej biorąc udział w różnego rodzaju grach integracyjnych, a nawet nauczyć się polskich tradycyjnych tańców pod okiem tancerzy wodzisławskiej „Vladislavii”.

Następny dzień obfitował w różnego rodzaju aktywności projektowe, od warsztatów artystycznych w GOKu w Czyżowicach do zajęć sportowych z harcerzami. W tym dniu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z malowniczą okolicą Szwajcarii Czyżowickiej i posmakować naszych polskich potraw w restauracji Rancho Western, takich jak pierogi, bigos, bogracz, smalec, ogórek kiszony. Państwa partnerskie miały możliwość przedstawienia swoich typowych przekąsek narodowych i wszyscy uczestnicy mogli je degustować. Popołudnie cała grupa spędziła w szkole. Uczniowie tworzyli wielojęzyczny słownik dotyczący zdrowego stylu życia, łącząc się zdalnie z kolegami z Chorwacji i Włoch. Nauczyciele natomiast mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach ruchowych prowadzonych prze specjalistę Metody Feldenkraisa.

Trzeciego dnia pobytu odbyła się wycieczka do Wrocławia, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić najpierw Uniwersytet Wrocławski i z Wieży Matematyków podziwiać przepiękną panoramę miasta, a następnie z przewodnikiem poznać najważniejsze zabytki rynku i jego okolic. Na koniec wszyscy mogli zachwycać się kolorowym jarmarkiem bożonarodzeniowym a także pokosztować lokalnych specjałów.

W kolejnym dniu uczestnicy projektu uczestniczyli w 13. Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej Cantemus i podziwiali jak bardzo utalentowana jest młodzież naszych szkół powiatowych. Popołudnie spędzili aktywnie w szkole, biorąc udział w zajęciach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego we współpracy z instruktorem pilatesu. Tutaj miała również miejsce prezentacja publikacji projektowych: e-booka „33 pomysły na zdrowe posiłki do szkoły” oraz książki projektowej FIT4THOUGHT ze scenariuszami lekcji wychowania fizycznego. Pobyt w szkole zakończył się zwiedzaniem samej szkoły wraz kącikiem Erasmusa oraz szkolnej strefy relaksu, które powstały ze środków projektowych. Wieczór czwartkowy zakończył się międzynarodowym spotkaniem projektowym dla nauczycieli, festiwalem gier planszowych dla uczniów oraz spotkaniem andrzejkowym wraz z uroczystym rozdaniem certyfikatów uczestnictwa w pierwszej mobilności projektowej w Polsce.

W ostatnim dniu odbył się wyjazd krajoznawczy do inspirującego swoją historią i położeniem Cieszyna. Dla wielu uczestników ten dzień był wyjątkowy, ponieważ mogli pierwszy raz w życiu zobaczyć na własne oczy śnieg.

Dziękujemy wszystkim partnerom projektu za aktywne i pełne zaangażowania uczestnictwo w zaplanowanej w Wodzisławiu mobilności, zarówno stacjonarnie jak i online. Przed nami kolejne spotkania projektowe w 2022 roku.

Dziękujemy serdecznie uczniom i nauczycielom I LO sprawującym opiekę nad gośćmi podczas ich pobytu w Polsce.smile

Back to top