W dniach 24 – 30 marca 2019 r. grupa uczniów i nauczycieli Jedynki brała udział w mobilności projektu Erasmus+ Adventurous Maths and Science na Litwie. Projekt rozwija zainteresowania matematyczne i przyrodnicze uczniów, poszerza kompetencje językowe oraz informatyczne.

Głównym tematem spotkania, zorganizowanego w Szawlach na Litwie, były narzędzia TIK w edukacji oraz bezpieczne poruszanie się w internecie – umiejętna selekcja informacji oraz ocena ich wiarygodności.

Podczas wizyty w partnerskiej szkole Šiaulių Lieporių Gimnazija uczniowie uczestniczyli w zajęciach interdyscyplinarnych z fizyki i matematyki.  Dzięki udziałowi w warsztatach  poznali narzędzia służące edycji filmów, prezentacji.

Polscy, litewscy i włoscy uczniowie uczestniczyli  w lekcji otwartej prowadzonej przez p. Dominikę Sidor, poświęconej etykiecie w sieci.  Podczas zajęć wykorzystano narzędzia TIK poznane na wcześniejszym szkoleniu dla nauczycieli na Malcie.  Lekcja ta stanowi udany przykład dzielenia się dobrymi praktykami w międzynarodowym gronie nauczycieli.  Owocem lekcji były stworzone przez uczniów filmy edukacyjne w aplikacji Biteable oraz komiksy w aplikacji Make Beliefs Comix.

Grupa włoska przygotowała zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sieci.

Specjalnie dla uczestników programu Erasmus+ zorganizowano dwie sesje naukowe: na Wydziale Matematyki i Nauk Przyrodniczych oraz Wydziale Morskim Uniwersytetu Kłajpedzkiego.  Uczniowie gościli w pracowni, w której konstruuje się pojazdy napędzane parą wodną oraz w laboratorium zajmującym się tworzeniem innowacyjnych materiałów i badaniem ich wytrzymałości.

Ponadto uczestnicy programu wzięli udział w zajęciach z mechatroniki i robotyki prowadzonych przez pracowników Šiaulių Valstybinė  Kolegija (Państwowego Kolegium w Szawlach).  Zajmowali się tam programowaniem robotów w programie m-Block.

Wyjazd był też okazją do poznania kultury i tradycji Dolnej Litwy (Żmudzi) oraz zwiedzenia Wilna i Rygi.

Relacja ze spotkania w telewizji Šiaulių TV: (Proszę oglądać od 7:45 do 10:55)  https://www.youtube.com/watch?v=BpXJLdL5By8&list=PLsKBrBQNCUr6E760rCPtvDosMfOz5ldYW&index=1