Beata Sowa laureatką I miejsca, Wiktoria Szymańska finalistką.
W roku szkolnym 2019/2020 aż dwie nasze uczennice zakwalifikowały się do III, półfinałowego etapu XVI Konkursu Papieskiego. Prace pisemne pod kierunkiem pani Izabeli Skrobak przygotowywały: Wiktoria Szymańska z klasy 1e4 oraz Beata Sowa z klasy 2 b (która w poprzedniej XV edycji konkursu zajęła miejsce drugie w finale, a ponadto otrzymała nagrodę specjalną za najlepszy esej w Polsce). Obie prace zostały ocenione wysoko, dlatego zarówno Beata, jak i Wiktoria przeszły do etapu IV, czyli ustnej obrony swoich prac przed komisją. Finał XVI Konkursu Papieskiego – ze względów sanitarnych – odbył się on-line. Największym osiągnięciem okazało się I miejsce Beaty Sowy: zająwszy podium, Beata wygrała wycieczkę do Rzymu! Ogromnie się cieszymy i życzymy udanej, wymarzonej podróży do Wiecznego Miasta. Gratulacje należą się także Wiktorii Szymańskiej, która uzyskała tytuł finalistki wraz z pozostałymi trzema uczennicami ze śląskich szkół, co również stanowi spory sukces!
Konkurs Papieski to największy ogólnopolski konkurs wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Jego celem jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Konkurs organizuje Fundacja „Instytut Tertio Millennio”. W roku szkolnym 2019/2020 odbywał się on po raz XVI i przebiegał pod hasłem „Życie i wolność – dar i zadanie”.
Konkurs składa się z czterech etapów. W etapie I, quizie on-line złożonym z dwudziestu losowo wybranych pytań dotyczących życia i nauczania papieża Jana Pawła II, odpowiednia ilość zdobytych punktów kwalifikuje do etapu II, którym jest rozbudowany test on-line. Piszą go jednocześnie uczniowie w całej Polsce: w określonym czasie muszą odpowiedzieć na 30 pytań wielokrotnego wyboru. Do III etapu – półfinału – przechodzi co najmniej 20 uczestników z każdego regionu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w II etapie. Przebieg etapu III i IV, czyli półfinału i finału koordynują poszczególne ośrodki (9 w kraju). Półfinał polega na napisaniu eseju na jeden z trzech tematów w oparciu o nauczanie Jana Pawła II. Autorzy najlepszych prac przystępują w swoim ośrodku do finału, polegającego na ustnej obronie eseju przed specjalną komisją specjalistów. Do tego IV, ostatniego etapu zaprasza się od 3 do 7 uczniów z każdego regionu, a zdobywcy pierwszych miejsc w każdym z regionów wygrywają wycieczkę do Rzymu.
Gratulujemy!