23 maja 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich po raz piąty obchodzono Dzień Patrona Szkoły.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o powstaniach śląskich, krzewienie postawy patriotycznej oraz umacnianie identyfikacji społeczności szkoły z jej patronem.
W programie uroczystości znalazły się: gra klas, powiatowy konkurs wiedzy o powstaniach śląskich, wykład dra hab. Piotra Pałysa, prof. PIN-IŚ, wystąpienie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Piechota” oraz występ artystyczny uczniów Jedynki.
Gra klas, mająca na celu zaangażowanie całej społeczności szkolnej, odbywała się w formule gry terenowej. Drużyny rozwiązywały zadania w oparciu o materiały źródłowe, eksponaty muzealne i rekwizyty związane z uzbrojeniem powstańców. W rywalizacji zwyciężyła reprezentacja klasy II g.
W powiatowym konkursie wiedzy o powstaniach śląskich uczestniczyło dziewięć drużyn z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego. Finałowe lokaty zajęły drużyny:
miejsce I: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. (Artur Markiel i Mateusz Tkocz),
miejsce II: Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. (Daniel Grzonka i Dawid Mańka),
miejsce III : I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. (Michał Caniboł i Mateusz Smolarczyk).
Wykład dra hab. Piotra Pałysa, prof. PIN-IŚ (Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu) naświetlił najciekawsze aspekty trzeciego powstania śląskiego. Zaakcentowano rolę tego powstania jako zrywu wpisującego się w proces odbudowy niepodległego państwa polskiego.
Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała przekrój elementów uzbrojenia używanego przez powstańców oraz wyposażenie szpitala polowego.
Zwieńczeniem spotkania był występ artystów z Jedynki, w którym wybrzmiały pieśni o charakterze patriotycznym. Na spotkaniu obecna była wicestarosta Danuta Maćkowska.
Uroczystość przygotowana została przez nauczycieli historii i j. polskiego: p. Piotra Sidora, p. Martę Moszczyńską i p. Dominikę Dudę, przy współpracy p. Piotra Hojki z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Nagrody w konkursie ufundował Powiat Wodzisławski oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Poczęstunek zapewniła Piekarnia Salamon z Radlina.