Nasza szkoła już po raz kolejny włącza się w kampanię "Nie truj sąsiada"
https://www.youtube.com/watch?v=0PdLOCuMgs0
Słów kilka o niskiej emisji.
Niska emisja jest zjawiskiem polegającym na zanieczyszczeniu atmosfery przez pyły i gazy powstałe w wyniku spalania paliw - głównie węgla - w przestarzałych i niesprawnych domowych piecach i kotłach grzewczych. Zjawisko jest dodatkowo potęgowane wskutek spalania złej jakości węgla oraz śmieci. Niska emisja to niemal wyłączna zasługa indywidualnych kotłowni oraz pieców eksploatowanych w domach jednorodzinnych.
Przyczyny powstawania niskiej emisji:
- nieodpowiednie spalanie węgla
- spalanie paliw niskiej jakości
- spalanie śmieci
W kotłowniach domowych na paliwa stałe użytkownik może spalać wyłącznie paliwa przeznaczone do danego rodzaju kotła, kominka czy pieca. Wyróżniamy tu m. in.:
- węgiel,
- gaz,
- olej opałowy,
- palety z biomasy,
- brykiety z biomasy
pod żadnym pozorem nie wolno spalać:
- plastikowych opakowań i butelek,
- gumy i odpadów gumowych,
- tekstyliów,
- odpadów skórzanych,
- PCV, PP,
- papieru i opakowań kartonowych z nadrukiem farb kolorowych i bielonych zw. chloru,
- drewna malowanego, lakierowanego i impregnowanego
Spalanie śmieci jest zakazane prawem ! Kary grożące za spalanie śmieci to mandat 500 zł, grzywna 5000 zł a nawet areszt 30 dniowy !
Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w całej Unii Europejskiej, przez ekspozycję na pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5, rocznie umiera przedwcześnie 45 000 Polaków.
Cząsteczki PM 2,5 są tak małe, że przenikają do wnętrza naszego organizmu stając się przyczyną chorób serca, zachorowań na astmę i nowotwory.
Co tak naprawdę emitujemy ?
- tlenek węgla mogący doprowadzić do uszkodzeń mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Do zgonu może doprowadzić wdychanie przez 2 godziny powietrza, w którym stężenie tlenku węgla wynosi zaledwie 0,16 proc.
- dwutlenek siarki doprowadzający do podrażnienia układu oddechowego oraz zaostrzenia licznych schorzeń, w tym skóry i oczu
- tlenki azotu powodujące u osób chorych na astmę wzrost reaktywności oskrzeli, krótkotrwałe przebywanie w atmosferze o stężeniu na poziomie 100 mg/m2 powoduje obrzęk płuc i śmierć
- TSP - pył zawieszony całkowity, który jest nośnikiem związków toksycznych takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie (kadm i ołów) będące przyczyną alergii, astmy, nowotworów płuc i krtani
- WWA - wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne np. benzopiren wykazujący silne właściwości rakotwórcze
- PCDD/PCDF - dioksyny i furany jak określa się te związki w uproszczeniu. Badania kliniczne dowodzą o silnym działaniu mutagennym przyczyniającym się do powstawania komórek nowotworowych, związki te powodują uszkodzenia płodów, dioksyna TCDF to substancja 10000 razy bardziej trująca od cyjanku potasu ( związki te uwalniają się podczas spalania śmieci, papieru bielonego chlorem, kolorowych czasopism!!!)
- kadm - doprowadzający do uszkodzeń wątroby i nerek
- rtęć - odkładającą się w mózgu i w tkankach płodu
- ołów - doprowadzający do blokowania syntezy hemoglobiny, zaburzeń pracy nerek, wątroby, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, kłopotów z płodnością, zaburzeń pracy serca, osłabienia pracy układu odpornościowego, uszkodzeń obwodowego układu nerwowego i układu ruchu
Już wkrótce o tym jak ograniczyć występowanie zjawiska !!!