Narodowe Czytanie 2020
W dniu 5 września 2020 r. odbyła się w całej Polsce akcja Narodowego Czytania, która w tym roku poświęcona była lekturze Balladyny Juliusza Słowackiego. Uczniowie naszego liceum również bardzo chętnie włączyli się w jej udział!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ubiegłoroczna akcja to Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu i zarazem lektura na tegoroczną edycję. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu.

Biblioteka szkolna stała się miejscem, gdzie uczniowie naszego liceum, zaczytali się w lekturze proponowanej w ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Dodatkowym przedsięwzięciem przygotowanym przez przedstawicieli klasy 2D, było wspólne czytanie fragmentów dzieła.