JAK WSPIERAĆ SWOJE DZIECKO PO POWROCIE DO SZKOŁY ZE ZDALNEGO NAUCZANIA/PO PANDEMII?
Drodzy Rodzice!
Edukacja zdalna uczniów to wyzwanie dla nas wszystkich: wychowawców, nauczycieli, terapeutów, rodziców i przede wszystkim dzieci i młodzieży. Szczególna rola w czasie przymusowej izolacji przypadała oczywiście Państwu - rodzicom i opiekunom uczniów.
Obecnie jesteśmy na etapie powrotu młodzieży do szkoły. Sytuacja ta zapewne budzi mnóstwo różnorakich emocji u młodzieży, w Was – rodzicach i opiekunach również w gronie pedagogów.

PRZED NAMI WSZYSTKIMI NIEZWYKŁE WYZWANIE!

W wyniku pandemii wszyscy, jesteśmy obciążeni dodatkową odpowiedzialnością, ryzykiem i lękiem. Dzieci i młodzież różnie sobie z tym radzą i mają prawo różnie reagować. Pamiętajmy, że to, co najistotniejsze jest niewidoczne dla oczu. Pod „trudnym”, nowym zachowaniem może skrywać się lęk, smutek, zmartwienia, niepewność i wiele innych przytłaczających myśli i emocji.

Zapraszamy do współpracy.
Danuta Parma - pedagog szkolny
Natalia Wieczorek - psycholog szkolny

Sposoby pomocy dziecku. Treść poniżej grafiki.

Treść ulotki:

Rodzicu, możesz pomóc swojemu dziecku:
- Słuchaj i rozmawiaj bez oceniania.
- Bądź uważny na zmiany w zachowaniu dziecka.
- Nazwij to, co obserwujesz i okaż empatię.
- Zapewniaj o bezwarunkowym wsparciu. Bądź obecny.
- Otwórz się na wysłuchanie potrzeb i emocji dziecka.
- Pomóż nazywać uczucia i potrzeby.
- Wspieraj w poszukiwaniu sposobów radzenia sobie lub/i rozwiązywania trudności.
- Upewnij się, że dziecko posiada wiedzę o tym, skąd i od kogo może otrzymać pomoc w sytuacji trudnej.
- Nie obarczaj nadmierną odpowiedzialnością.
- Stosuj pochwały i nagradzaj - wzmacniasz pożądane zachowania.
- Dbaj o relacje swojego dziecka z rówieśnikami.
- Dbaj o Jego aktywność fizyczną.
- Zapewnij zdrowe i regularne odżywianie.
- Zaproponuj dziecku przyjemny relaks.
- Spróbujcie wspólnie poszukać korzyści wynikających z nowej sytuacji.

Aby wesprzeć Państwa i Uczniów w spokojnym powrocie do rzeczywistości i funkcjonowania przed okresem pojawienia się w naszym życiu koronawirusa, proponujemy:

bezpośredni kontakt z wychowawcą klasy w celu uzyskania wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w przypadku zaobserwowania problemów u swoich dzieci,

kontakt z psychologiem i pedagogiem szkolnym, można kontaktować się drogą mailową:

Danuta Parma /pedagog szkolny/- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Natalia Wieczorek /psycholog szkolny/ -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.