W dniach 16-18 października klasy IV B i IV D odwiedziły Słowację. Dla klasy IV B (matematyczno-geograficznej) była to wycieczka przedmiotowa, żywa lekcja w terenie.

Uczniowie zobaczyli, jakie procesy geologiczne w przeszłości kształtowały i obecnie formują krajobraz północnej Słowacji, zapoznali się z historią Orawy i jej zabytkami. Scenerią wyjazdu były doliny Wagu i Orawy, pasma górskie: Wysokie i Niskie Tatry, Góry Choczańskie, Mała i Wielka Fatra. W Wysokich Tatrach młodzież spacerowała wzdłuż pięknie położonego Szczyrbskiego Jeziora, wyjechała kolejką na wysokość 1751 m n.p.m. na Skalnaté Pleso (Łomnicki Staw), skąd mogła podziwiać wspaniałą panoramę doliny Popradu, Łomnickiego Szczytu i Niskich Tatr. W tych ostatnich odwiedziła Demianowską Jaskinię Swobody, bogatą w różnorodne formy naciekowe. Ponadto wspięła się na najwyższe piętro zamku Orawskiego wzniesionego na skale wznoszącej się 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy, odwiedziła Liptovský Mikuláš, a także Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu, gdzie na 20 ha zgromadzono chaty ludowe, budynki sakralne, ziemiańskie dworki oraz zabudowania gospodarcze z całej Orawy. Uczniowie odpoczywali w czterogwiazdkowym hotelu w Rużomberoku i zażywali kąpieli w termalnych wodach w Bešeňovej.

Co młodzież zobaczyła, prezentuje kilka zdjęć; szersza relacja dostępna tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=38u-n62z-m8