Wojciech Szmelich zajął I miejsce w etapie okręgowym IV Olimpiady Statystycznej.

4 grudnia 2019 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się zawody okręgowe ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. O awans do kolejnego etapu walczyło 85 uczestników ze szkół średnich województwa śląskiego, najlepszych z nich okazał się Wojtek Szmelich z klasy 3A, który w ten sposób uzyskał przepustkę do etapu centralnego.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego powitania. Dyrektor Urzędu Statystycznego Aurelia Hetmańska oraz Prorektor ds. Nauk i Kadry Akademickiej dr hab. Barbara Kos, prof. UE oficjalnie przywitały uczestników w auli CNTI życząc im powodzenia. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, uczestnicy Olimpiady zostali zaproszeni do wysłuchania wykładu popularno-naukowego prof. dra hab. Grzegorza Kończaka pt. "Jakie są nasze szanse (na sukces)?" Więcej informacji na stronie:

Wojtek kontynuuje piękne tradycje naszej szkoły w tym konkursie. W I oraz II edycji olimpiady finalistami etapu centralnego zostało czterech naszych uczniów.

Olimpiada Statystyczna jest projektem edukacyjnym, który powstał w roku szkolnym 2016/2018. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno - gospodarczych, rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej oraz stymulowanie wśród młodzieży kompetencji interpersonalnych. Olimpiada Statystyczna jest olimpiadą interdyscyplinarną. Program, ujęty w sześć obszarów tematycznych, jest skorelowany z wybranymi zagadnieniami zawartymi w podstawie programowej następujących przedmiotów: matematyka, informatyka, statystyka, ekonomia, przedsiębiorczość, geografia i przyroda. Te obszary tematyczne to

• Przedmiot, metody i organizacja badań statystycznych
  • Analiza struktury, współzależności oraz dynamiki zjawisk masowych
  • Podstawy rachunku prawdopodobieństwa
  • Gospodarka. Przedsiębiorstwo
  • Przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce i na świecie
  • Technologia, przyroda, nauki o zdrowiu

Olimpiada jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, dedykowanym uczniom szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Organizacja olimpiady jest trójstopniowa: I stopień zawody szkolne, II stopień zawody okręgowe (obejmujące obszar województwa), III stopień zawody centralne.