loading...
10 listopada klasa I e wzięła udział w wycieczce szlakiem kultury czytelniczej na Śląsku Cieszyńskim. Wyjazd został zorganizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Drukarstwa, a w nim typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz, maszyn odlewniczych, drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich (najlepiej zachowane i najbogatsze zbiory w kraju). Co ważne, wszystkie zabytki są sprawne technicznie (hasło muzeum głosi: „Nie znajdziesz tu nieboszczyków pod ścianą…”). Instytucja powstała w celu zachowania dóbr kulturowych i materialnych cieszyńskiego drukarstwa oraz upamiętnienia bogatych tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim. Młodzież wzięła także udział w warsztatach graficznych, w czasie których każdy uczestnik stworzył linoryt według własnego projektu. Uczniowie po przygotowaniu matryc własnymi siłami wykonali odbitki na starej prasie graficznej.

Drugim punktem programu była wizyta w Książnicy Cieszyńskiej – bibliotece naukowej sprawującej opiekę nad zabytkowymi kolekcjami książkowymi, której zbiory liczą w sumie ok. 130 000 woluminów, w tym ok. 18 500 starych druków i ok. 17 000 rękopisów. Młodzież uczestniczyła w lekcji „Od rękopisu do e-booka – czyli gawędy o dawnej i nowej książce”, poświęconej dziejom książki od czasów najdawniejszych do współczesności, rozwojowi pisma, materiałów pisarskich oraz wynalazkowi druku. Przy tej okazji uczniowie mieli możliwość na własne oczy zobaczyć bezcenną, bogato zdobioną książkę rękopiśmienną.

Podczas wycieczki nie zabrakło także spaceru po zabytkowym mieście. Młodzież dotarła na Wzgórze Zamkowe z XIV-wieczną Wieżą Piastowską i rotundą św. Mikołaja w stylu romańskim – najstarszym zabytkiem Śląska Cieszyńskiego, pod Studnią Trzech Braci poznała legendę o założeniu Cieszyna i… nakarmiła gołębie na urokliwym rynku.

Opiekę sprawowały p. Ewa Faroń i p. Dominika Duda.

Wycieczka odbyła się w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Back to top