Do corocznej akcji tradycyjnie już przyłączyli się uczniowie naszej szkoły.

Akcja, której patronuje Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą, została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku przyszedł czas na inne dzieło epoki romantyzmu – „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Na wspólną lekturę wybraliśmy 4 września, czyli dzień urodzin poety. Akcji towarzyszyła refleksja nad uniwersalnością dramatu, a punktem wyjścia rozmowy był list okolicznościowy, w którym prezydent zaznaczył, że „wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu”. Jak słusznie zauważyli uczniowie biorący udział w czytaniu, aktualność „Kordiana” nie ogranicza się tylko do jego wymowy politycznej, ale dotyczy także spraw egzystencjalnych. Jak się okazuje, problemy i dylematy romantycznego bohatera mogą być bliskie współczesnym młodym ludziom, którzy doświadczają „jaskółczego niepokoju” i poszukują własnej drogi życiowej.

Para Prezydencka ogłosiła, że lekturą kolejnej edycji Narodowego Czytania będzie twórczość Jana Kochanowskiego.