24 października 2024 r. klasa II H wraz z grupą z klasy II E wzięła udział w wycieczce przedmiotowej do Opola, której głównym celem były zajęcia w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym umacniamy stałą współpracę z Instytutem.

Drużyna naszych uczniów wzięła udział w debacie oksfordzkiej nad tezą „Odkrycia geograficzne miały większy wpływ na Europę w aspekcie gospodarczym, politycznym i kulturowym niż reformacja”. Przyjmując rolę opozycji nasi dyskutanci zaprezentowali bardzo wysoki poziom argumentacji oraz sztuki oratorskiej. Jury bardzo wysoko oceniło zarówno drużynę studentów historii, jak i naszych uczniów. Debatę prowadził dr Bartłomiej Janicki.

Uczniowie uczestniczyli również w wykładach prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii. Dr Joanna Porucznik wygłosiła wykład na temat starożytnego Egiptu, naświetlając okoliczności powstania tej cywilizacji. Dr hab. Adriana Dawid, prof. UO przybliżyła słuchaczom tematykę procesów zbrodniarzy wojennych, skupiając się na procesach norymberskich, procesach oświęcimskich oraz procesach tokijskich.

W dalszej części wycieczki skierowaliśmy kroki ku najcenniejszym zabytkom Opola. Podziwialiśmy takie obiekty, jak: Wieża Piastowska (pozostałość po zamku piastowskim z XIII/ XIV w.), Kościół św. Trójcy (franciszkanów) z Kaplicą Piastowską (gdzie znajdują się nagrobki Piastów opolskich), Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha (tzw. Kościół na Górce; uznawany za najstarszy kościół w Opolu, w miejscu, gdzie wg legendy głosił kazania św. Wojciech), Rynek z Ratuszem oraz Wzgórze Uniwersyteckie. Po mieście oprowadzał p. Piotr Sidor.

Całości pozytywnych wrażeń, płynących z ciekawej treści wycieczki oraz jej walorów krajoznawczych, dopełniła sprzyjająca nam jesienna aura.

Opiekunami wycieczki byli: p. Dominika Sidor i p. Piotr Sidor.

---

Pragniemy serdecznie podziękować pracownikom Instytutu Historii za życzliwe przyjęcie oraz bardzo wartościowe zajęcia.

---

Więcej zdjęć na naszym profilu: Facebook.