• 75 LAT JEDYNKI
  75 LAT JEDYNKI
 • 75 LAT tworzymy historię
  75 LAT tworzymy historię
 • 75 LAT na scenie
  75 LAT na scenie
 • 75 LAT jesteśmy kreatywni
  75 LAT jesteśmy kreatywni
 • 75 LAT realizujemy pasje
  75 LAT realizujemy pasje
 • 75 LAT doświadczamy
  75 LAT doświadczamy
 • 75 LAT osiągamy sukcesy
  75 LAT osiągamy sukcesy
 • 75 LAT lubimy wiedzieć
  75 LAT lubimy wiedzieć
 • 75 LAT rozwijamy talenty
  75 LAT rozwijamy talenty
 • 75 LAT wracamy
  75 LAT wracamy
W dniach 2 - 11.09.2022 r. grupa dziesięciu uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Dominiki Sidor oraz p. Hanny Knopek przebywała w ramach realizacji projektu POWER PMU ,,Zdrowi i aktywni w Europie" na francuskiej wyspie Reunion. Położona jest ona na Oceanie Indyjskim, około 700 km na wschód od Madagaskaru i 174 km na południowy zachód od Mauritiusu.

Podczas podróży na miejsce docelowe uczestnicy projektu zatrzymali się na jedną noc w Paryżu, w którym zwiedzili warte uwagi zabytki i atrakcje, m.in. słynną Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny czy Bazylikę Sacré-Cœur. Po dotarciu na lotnisko w stolicy Reunionu, Saint-Denis, młodzież wraz z opiekunami udała się na południe wyspy, do miejscowości Saint-Pierre, gdzie spędzić miała czas z uczniami z towarzyszącej szkoły Collège Paul Hermann, których poznała na oficjalnym powitaniu z dyrektorem szkoły. W czasie spotkania nasi uczniowie zaprezentowali filmik promocyjny naszego regionu oraz wręczyli prezenty nauczycielom oraz nowym kolegom. Została także przekazana statuetka naszej szkoły.

W kolejnych dniach realizacji projektu nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych wraz z młodzieżą francuską.  Ponadto gospodarze zaplanowali dla nasz szereg aktywności, takich jak: wizyta w szkolnym ogrodzie, zawody w przygotowywaniu przecierów owocowych na rowerach treningowych, wyjazd rowerowy do ogrodu botanicznego z plantacją kawy Le Domaine du Cafe Grille, przygotowywanie deserów typowych dla Reunionu, obserwacja rafy koralowej w zatoce oraz snorkeling, wizyta w szkolnej bibliotece i zwiedzanie wystawy na temat zdrowego odżywiania, spotkanie z organizatorem znanej na całym świecie imprezy biegowej Grand Raid, tworzenie muralu, wycieczka krajoznawcza na wulkan Piton de la Fournaise.

Tygodniowy pobyt na drugim końcu świata umożliwił uczniom Jedynki przełamanie kolejnych barier kulturowych i językowych. Liczne aktywności w różnorodnym gronie stały się impulsem do nowego spojrzenia na świat i drugiego człowieka.

Back to top