• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości są tradycją wpisaną w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. W tym roku, 10 listopada, w przeddzień tej doniosłej rocznicy, o godzinie 11.11 wszystkie klasy w swoich salach lekcyjnych odśpiewały hymn państwowy, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Podniosłą atmosferę dnia obrazowały kokardy narodowe, wykonane własnoręcznie i z dumą noszone przez uczniów i nauczycieli. Natomiast uczniowie klasy IIIE4 przygotowali inscenizację „Dziady Katyńskie”, którą mogliśmy zobaczyć poprzez transmisję na żywo, emitowaną przez naszą szkolną telewizję z auli szkolnej.                                                                                    

Szczególnej wartości temu wydarzeniu nadaje fakt, że scenariusz przedstawienia powstał na podstawie tekstu, którego autorem jest nasz obecny absolwent Tymoteusz Szulik. Tymoteusz, dwa lata temu, jako uczeń naszego liceum napisał pracę pod takim właśnie tytułem na wojewódzki konkurs historyczno-literacki o nazwie „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Przesłanie przedstawienia wybrzmiało w słowach wprowadzających: „Chwała i pamięć z okazji Święta Niepodległości należy się nie tylko ojcom Niepodległej czyli Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Romanowi Dmowskiemu i Wincentemu Witosowi, ale także setkom tysięcy żołnierzy i milionom osób cywilnych, którzy wzięli udział w wojnie z bolszewikami, w trzech powstaniach śląskich, w kampanii wrześniowej, w ruchu oporu Armii Krajowej, tym co ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej, w Bitwie o Anglię, pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, także ruchowi Solidarności, tym którzy przeciwstawiali się komunizmowi i zniewoleniu”. Im wszystkim należy się nasza pamięć.

 

 

Back to top