• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy

Każdy z nas bardzo lubi wracać do czasów z dzieciństwa, z tej okazji przygotowaliśmy kilka lektur, które na stałe zapisały się w naszym życiu. Zwracamy się do Was - Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, abyście w ramach naszego plebiscytu, podzielili się wrażaniami, jakie książki z dzieciństwa wymienilibyście Wy! Link do plebiscytu znajdziecie na końcu artykułu, należy tylko wpisać autora i tytuł książki!

Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren to klasyk klasyków. Napisana w 1947 roku, ostatnio pięknie wznowiona przez Naszą Księgarnię. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.

Kajtuś Czarodziej Janusza Korczaka to jedna z najpiękniejszych książek z dzieciństwa. Janusz Korczak napisał ją w 1960 roku. Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery - pokonywanie kompleksów, przygody i fenomenalny dowcip. Ta popularna od pokoleń książka stale zdobywa nowe rzesze czytelników. Jest śmieszna, choć potrafi też wzruszyć do łez. Uczy szacunku i właściwych zasad moralnych, ale nie poucza. Uwielbiana przez dorastające dziewczęta psychologiczna seria śmiało konkuruje z książkami o podobnej tematyce, napisanymi w XX i XXI wieku. I często – przez wzgląd na swój uniwersalny charakter – wygrywa. 

Tajemniczy ogród  Frances Hodgson Burnett to jedna z tych książek, która zawsze wzrusza. Nie potrzeba dużych efektów, nie wiadomo jak oryginalnych postaci czy jak szalonych zdarzeń. Czasami wystarczy prosta historia i emocje, z którymi każdy może się utożsamiać. Mała Mary wychowana w Indiach po śmierci rodziców trafia do Anglii. Choć początkowo wydaje się, że to najgorsze, co mogło ją spotkać, to szybko orientujemy się, że wcale tak nie jest. Mary uczy nas, że nie warto się poddawać i pokazuje, jak duży wpływ mamy na własne życie i swoje otoczenie.

Mała Księżniczka to kolejna książka Frances Hodgson Burnett. Uniwersalna opowieść o zmaganiu się z życiowymi trudnościami. Wzruszająca i pouczająca historia dziewczynki, która w obliczu dramatycznych wydarzeń musiała bardzo szybko dojrzeć.

Pinokio Carlo Collodi. Pinokio Drewniany pajacyk to jeden z ulubionych dziecięcych bohaterów, którzy wędrując z nim do Miasta Głupców, do Kraju Pracowitych Pszczół, na Pole Cudów, uczą się, co jest dobre, a co złe, z kim warto się przyjaźnić, z kim nie, co w życiu jest naprawdę ważne, a co można zlekceważyć.

Książka opisuje przygody dzielnego Indianina Winnetou oraz jego przyjaciela Old Shatterhanda na Dzikim Zachodzie. Jest tu wszystko, co niezbędne w takiej powieści - spiski, niebezpieczeństwa, pościgi, pojedynki i walki, bandyci i bohaterowie, tajemnica, zdrada, miłość i przyjaźń. Przygoda goni przygodę, a tempo akcji nie pozwala się nudzić.Książka opisuje przygody dzielnego Indianina Winnetou oraz jego przyjaciela Old Shatterhanda na Dzikim Zachodzie. Jest tu wszystko, co niezbędne w takiej powieści - spiski, niebezpieczeństwa, pościgi, pojedynki i walki, bandyci i bohaterowie, tajemnica, zdrada, miłość i przyjaźń. Przygoda goni przygodę, a tempo akcji nie pozwala się nudzić.

Alfred Szklarski jest autorem książek przygodowych o Tomku Wilmowskim. Jest ich osiem, a dziewiąty tom został wydany pośmiertnie, na podstawie notatek zostawionych przez autora. Tomek Wilmowski to chłopak, który wychowuje się u wujostwa. Kiedy po latach spotyka się z ojcem, odkrywa, że jest on łowcą dzikich zwierząt. Od tego momentu sam Tomek rozpoczyna swoje wyprawy.

Przygody Trzech Detektywów i Nowe przygody Trzech Detektywów łącznie wychodzi 61 książek.

[Źródła grafiki: lubimyczytac.pl; merlin.pl]

LINK DO PLEBISCYTU: https://www.survio.com/survey/d/Y2U9P5V7O3J2Y2R1R

Back to top