• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
Beata Sowa laureatką I miejsca, Wiktoria Szymańska finalistką.

W roku szkolnym 2019/2020 aż dwie nasze uczennice zakwalifikowały się do III, półfinałowego etapu XVI Konkursu Papieskiego. Prace pisemne pod kierunkiem pani Izabeli Skrobak przygotowywały: Wiktoria Szymańska z klasy 1e4 oraz Beata Sowa z klasy 2 b (która w poprzedniej XV edycji konkursu zajęła miejsce drugie w finale, a ponadto otrzymała nagrodę specjalną za najlepszy esej w Polsce). Obie prace zostały ocenione wysoko, dlatego zarówno Beata, jak i Wiktoria przeszły do etapu IV, czyli ustnej obrony swoich prac przed komisją. Finał XVI Konkursu Papieskiego – ze względów sanitarnych – odbył się on-line. Największym osiągnięciem okazało się I miejsce Beaty Sowy: zająwszy podium, Beata wygrała wycieczkę do Rzymu! Ogromnie się cieszymy i życzymy udanej, wymarzonej podróży do Wiecznego Miasta. Gratulacje należą się także Wiktorii Szymańskiej, która uzyskała tytuł finalistki wraz z pozostałymi trzema uczennicami ze śląskich szkół, co również stanowi spory sukces!

Tak wspomina konkursowe zmagania sama zwyciężczyni – Beata:
I miejsce w konkursie jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i docenieniem mojej pracy. Cieszę się, że mogłam zagłębić się w tekst homilii i przemówień Papieża, gdyż dzięki nim nieco inaczej patrzę na wiele spraw. Udział w konkursie pomógł mi zbliżyć się do osoby św. Jana Pawła II oraz poznać bogactwo jego myśli i czynów. Temat mojego eseju brzmiał: "Jaką drogą pójdziemy w trzecie tysiąclecie? Czy wezwanie «wybierajcie życie» w trwającym trzecim tysiącleciu realizowane?" W swojej pracy pisałam o obronie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nawiązując do wezwania papieża: "Bracia i siostry, proszę was: «wybierajcie życie»! Ten wybór dokonuje się w sercu, w sumieniu człowieka, ale nie pozostaje on bez wpływu również na życie społeczności — narodu.” (Jan Paweł II, Legnica, 02.06.1997r.)
Jestem bardzo szczęśliwa, że moja praca spodobała się komisji oraz wdzięczna i zaszczycona faktem, że mogłam zaprezentować swoje poglądy przed specjalistami od nauczania papieskiego. W nagrodę w przyszłe wakacje wraz z dziewięciorgiem innych laureatów udam się na tygodniową pielgrzymkę do Rzymu. Już nie umiem się doczekać, gdyż zwiedzenie Wiecznego Miasta od dawna jest moim marzeniem.

Konkurs Papieski to największy ogólnopolski konkurs wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Jego celem jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Konkurs organizuje Fundacja „Instytut Tertio Millennio”. W roku szkolnym 2019/2020 odbywał się on po raz XVI i przebiegał pod hasłem „Życie i wolność – dar i zadanie”.

Konkurs składa się z czterech etapów. W etapie I, quizie on-line złożonym z dwudziestu losowo wybranych pytań dotyczących życia i nauczania papieża Jana Pawła II, odpowiednia ilość zdobytych punktów kwalifikuje do etapu II, którym jest rozbudowany test on-line. Piszą go jednocześnie uczniowie w całej Polsce: w określonym czasie muszą odpowiedzieć na 30 pytań wielokrotnego wyboru. Do III etapu – półfinału – przechodzi co najmniej 20 uczestników z każdego regionu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w II etapie. Przebieg etapu III i IV, czyli półfinału i finału koordynują poszczególne ośrodki (9 w kraju). Półfinał polega na napisaniu eseju na jeden z trzech tematów w oparciu o nauczanie Jana Pawła II. Autorzy najlepszych prac przystępują w swoim ośrodku do finału, polegającego na ustnej obronie eseju przed specjalną komisją specjalistów. Do tego IV, ostatniego etapu zaprasza się od 3 do 7 uczniów z każdego regionu, a zdobywcy pierwszych miejsc w każdym z regionów wygrywają wycieczkę do Rzymu.

Gratulujemy!

Back to top