W dniach 02-10.06.2023 młodzież klas trzecich : III b, III a, III d, III c  i III e  oraz kilkoro  maturzystów uczestniczyła w obozie geograficzno-językowym na terenie trzech państw: Chorwacji, Czarnogóry i Serbii.

Podczas 9 dniowego objazdu zapoznała się się z historią i geografią Bałkanów Zachodnich. Podziwiała osobliwości przyrody w czterech parkach narodowych: w Plitvickim PN kaskadę 16 jezior powstałych w wyniku zjawisk krasowych, w Parku Narodowym Krka - wodospady, Szkoderskim PN - jezioro Szkoderskie, w Durmitorskim PN - krajobraz wysokogórski. Odbyła dwa rejsy, po jeziorze Kozjak w Plitvicach oraz jeziorze Szkoderskim. Przemierzając Zachodnie Bałkany autokarem, mogła podziwiać urozmaicona linię brzegową dalmatyńskiego wybrzeża, największy "fjord" południowej Europy - Bokę Kotorską, Crne jezero - jezioro polodowcowe w masywie górskim Durmitor, czwarty (1300 metrów głęboki) wąwóz świata - rzeki Tary. Nie zabrakło też atrakcji związanych z działalnością człowieka. Odwiedziła cztery urokliwe małe miasteczka: Trogir i Kotor - wpisane na światową listę dziedzictwa ludzkości oraz Budvę i dawną stolice Czarnogóry - Cetinje. Objazd Bałkanów młodzież zakończyła zwiedzaniem Belgradu stolicy Serbii. Był również czas na relaks na plażach w Biogradzie na Moru i Canj. Co młodzież naszej szkoły zobaczyła, pokazują zdjęcia zamieszczone w galerii na Facebooku.

Relacja filmowa dostępna na youtube.