24 maja 2024 r., tradycyjnie już, odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym Dzień Patrona Szkoły. Tegoroczna edycja miała szczególny wymiar, gdyż wydarzenie odbyło się po raz dziesiąty. Gościliśmy pracowników Instytutu Śląskiego w Opolu: dra hab. Piotra Pałysa, prof. IŚ i Krzysztofa Steckiego oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Piechota”.

Różnorodny program przedsięwzięcia pozwolił zarówno na zgłębienie wiedzy o patronie szkoły i powstaniach śląskich, jak też na wykazanie się pod kątem aktywności ruchowej.

Reprezentanci wszystkich klas uczestniczyli w dwuetapowym konkursie wiedzy o powstaniach śląskich. W finałowym turnieju wyłoniliśmy troje mistrzów wiedzy o patronie szkoły. Podczas emocjonującej gry terenowej drużyny reprezentujące wszystkie klasy zmagały się z zadaniami dotyczącymi patrona szkoły oraz stawiały czoła niełatwym wyzwaniom sprawnościowym.

Wysłuchaliśmy wykładów pracowników Instytutu Śląskiego w Opolu. Dr hab. Piotr Pałys, prof. IŚ zaprezentował zagadnienie „Grupa Operacyjna Południe i jej znaczenie w kampanii śląskiej 1921 r.” Z kolei Krzysztof Stecki przedstawił temat „Wyposażenie pododdziałów artylerii powstańczej”. Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Piechota”, kierowana przez Mariusza Chłapka, zaprezentowała wyposażenie i uzbrojenie powstańców śląskich oraz wyposażenie szpitala polowego.

Grupa wokalno-instrumentalna zapewniła publiczności wspaniałe doznania artystyczne.

Bardzo dziękujemy naszym gościom i prelegentom za przybycie.

Ogłaszamy wyniki konkursu i gry terenowej:

Konkurs wiedzy o powstaniach śląskich:

miejsce I: Jan Noworyta z kl. II B,

miejsce II: Natalia Sosna z kl. I E,

miejsce III: Marta Pająk z kl. II E.

Gra terenowa:

miejsce I: kl. III a: Artur Szczeponek, Konrad Fyda, Michał Figura,

miejsce II: kl. III C: Paulina Czajka, Natalia Szkatuła, Kacper Wojtoń,

miejsce III: kl. II G: Natalia Ulman, Kiara Szczęsny, Karolina Piszczan.

Dzień Patrona Szkoły został przygotowany przez zespół nauczycieli historii w składzie: p. Piotr Sidor (kierownictwo), p. Michał Holona, p. Marta Moszczyńska. Za pomoc dziękujemy również nauczycielom: p. Dominice Sidor i p. Piotrowi Kamińskiemu.

Dziękujemy także wszystkim uczniom zaangażowanym w prowadzenie i obsługę techniczną oraz artystom.

(Więcej zdjęć na naszym profilu Facebook)