"Bądź autorem własnej kariery" – pod takim hasłem odbył się w naszym Liceum Ogólnopolski Tydzień Kariery.

OTK to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego oraz wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.

W jego ramach zorganizowano spotkania z przedsiębiorcami, warsztaty, pokazy, konkursy oraz lekcje otwarte prowadzone zarówno przez nauczycieli Jedynki, jak i pracowników naukowych wyższych uczelni. Zajęcia skierowane były do uczniów I LO, ale także do zainteresowanych gimnazjalistów.

W organizację Tygodnia włączył się Szkolny Ośrodek Kariery przeprowadzając konkurs „Bądź otwarty na wyzwania rynku pracy”.Uczniowie w 2 i 3 - osobowych drużynach tworzyli biznesplan oraz przygotowywali kampanię promocyjną własnej wymarzonej firmy. Wśród jurorów największe uznanie i pierwsze miejsce zyskał projekt „Biletowo” przygotowany przez uczniów klasy II A w składzie: Michał Lampert, Robert Tkocz i Jan Ferdyan.

Na wyróżnienie zasłużyli również uczniowie z klasy I A: Szymon Frelich, Kacper Bilczewski oraz Marek Warzeszka, którzy opracowali pomysł na firmę o nazwie „Powrót do korzeni Gry w Szachy”.

SzOK przeprowadził również warsztaty pod hasłem „Poznaj siebie - predyspozycje zawodowe”. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać swoje predyspozycje zawodowe, określić mocne i słabe strony swojej osobowości oraz popracować nad przygotowaniem schematu indywidualnego planu działania dotyczącego ich przyszłej kariery zawodowej.

Dla uczniów klas pierwszych i drugich, którzy należą do szkolnego koła dziennikarsko-telewizyjnego zorganizowano warsztaty dziennikarskie, które prowadził redaktor naczelny gazety „Informator”, Ireneusz Burek. Prowadzący, jako doświadczony publicysta wprowadził podstawowe pojęciami z dziedziny dziennikarstwa, omówił rodzaje gazet i tematy, jakie są w nich najczęściej poruszane. Na spotkaniu uczniowie mogli również zabłysnąć umiejętnościami w zakresie pisania artykułów. Najciekawszym punktem spotkania była analiza tytułów tekstów zamieszczonych na portalach internetowych. Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie uczestników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne, cykliczne spotkania.

Humaniści mieli także okazję spotkać się z Prezesem Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. i zapoznać się ze specyfiką pracy w sądownictwie.

Uczniowie klasy o profilu biologiczno-chemicznym brali udział w spotkaniu z dr Grzegorzem Nowakowskim w Centrum Medycznym Novum-Med w Wodzisławiu Śląskim. Uczniowie zwiedzili nowoczesną przychodnię, dowiedzieli się, jak funkcjonuje służba zdrowia publiczna i niepubliczna oraz jakie możliwości zatrudnienia w naszym regionie mają absolwenci akademii medycznych.Tego samego dnia odbył się również pokaz ratownictwa medycznego przeprowadzony przez Zespół Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się otwarta lekcja chemii pt. ,,PoJedynki chemiczne - czyli, jak zakochać się w chemii". Uczestniczyli w niej uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl. Zajęcia były przeprowadzone przez uczniów klasy trzeciej I LO o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym i polegały na analizie jakościowej nieznanych związków nieorganicznych. Gimnazjaliści mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia, oczywiście pod czujnym okiem starszych kolegów. Zabawa, nauka i rywalizacja szły w jednej parze - gimnazjaliści wynieśli z lekcji namiastkę pracy laboratoryjnej.

Nie zapomniano również o przyszłych inżynierach. Dla nich zorganizowano spotkanie z dyrektorem firmy POL-EKO na temat: Rynek pracy dla ińżynierów, a także m.in. lekcję matematyki dla pasjonatów poprowadzoną przez pracownika naukowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zdjęcia z Tygodnia Kariery można zobaczyć w galerii.