• 75 LAT JEDYNKI
    75 LAT JEDYNKI
  • 75 LAT tworzymy historię
    75 LAT tworzymy historię
  • 75 LAT na scenie
    75 LAT na scenie
  • 75 LAT jesteśmy kreatywni
    75 LAT jesteśmy kreatywni
  • 75 LAT realizujemy pasje
    75 LAT realizujemy pasje
  • 75 LAT doświadczamy
    75 LAT doświadczamy
  • 75 LAT osiągamy sukcesy
    75 LAT osiągamy sukcesy
  • 75 LAT lubimy wiedzieć
    75 LAT lubimy wiedzieć
  • 75 LAT rozwijamy talenty
    75 LAT rozwijamy talenty
  • 75 LAT wracamy
    75 LAT wracamy
W dniu 8 listopada 2016 r. gościliśmy prof. dr hab. Annę Pobóg-Lenartowicz, która wygłosiła wykład "Chrystianizacja Polski w świetle źródeł pisanych i archeologicznych".

W dniu 8 listopada gościliśmy prof. dr hab.Annę Pobóg-Lenartowicz, związaną z Uniwersytetem Opolskim wybitną specjalistkę z zakresu historii średniowiecznej Polski, historii Śląska i archiwistyki, członka Prezydium Polskiego Towarzystwa Historycznego. Pani profesor wygłosiła dla nas wykład„Chrystianizacja Polski w świetle źródeł pisanych i archeologicznych”.  Wydarzeniem tym wpisujemy się w obchody trwającego jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Kiedy i gdzie Mieszko I przyjął chrzest? Jakie przyjął chrześcijańskie imię? Jaka była rola księżniczki Dobrawy? Te i wiele innych nurtujących kwestii poruszono w wykładzie.  Choć większość z nas bez wahania przytoczy datę Chrztu Mieszka, sprawa ta jest przedmiotem sporu wśród historyków.  Profesor Anna Pobóg-Lenartowicz z pasją i wnikliwością przeprowadziła słuchaczy przez ten intrygujący temat, wykazując jakie światło rzucają kroniki (w szczególności kronika Thietmara) oraz odkrycia archeologiczne (np. na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu).  Zagadnienie początków chrześcijaństwa w Polsce, fundamentalne, bo dotykające początków naszej państwowości, jawi się jako kwestia wciąż niewyjaśniona i budząca liczne kontrowersje.  Dzięki analizie porównawczej źródeł pisanych możemy tylko zbliżyć się do odpowiedzi na pytania: W którym roku nastąpił chrzest? Kto udzielił sakramentu? Czy odbyło się to na dworze cesarza Ottona I, a może na ziemi Polan? Po kim Mieszko otrzymał imię chrzestne? Z pomocą przychodzą również badania archeologiczne, aczkolwiek i tu sporo jest znaków zapytania.  Dodać też trzeba, że z pomocą historykom przychodzi ogromny postęp nowoczesnych technologii.

Interesujący wykład pozwolił słuchaczom usystematyzować i zgłębić wiedzę na temat chrystianizacji Polski, poszerzył wiadomości z zakresu średniowiecznego kronikarstwa i zainspirował do stawiania pytań.

Back to top