• 75 LAT JEDYNKI
    75 LAT JEDYNKI
  • 75 LAT tworzymy historię
    75 LAT tworzymy historię
  • 75 LAT na scenie
    75 LAT na scenie
  • 75 LAT jesteśmy kreatywni
    75 LAT jesteśmy kreatywni
  • 75 LAT realizujemy pasje
    75 LAT realizujemy pasje
  • 75 LAT doświadczamy
    75 LAT doświadczamy
  • 75 LAT osiągamy sukcesy
    75 LAT osiągamy sukcesy
  • 75 LAT lubimy wiedzieć
    75 LAT lubimy wiedzieć
  • 75 LAT rozwijamy talenty
    75 LAT rozwijamy talenty
  • 75 LAT wracamy
    75 LAT wracamy
Nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnej akcji pisania listów w ramach Amnesty International, oto ich relacja.

9 grudnia wzięliśmy udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym w Tischnerze w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Mieliśmy do wyboru 11 bohaterów, którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani przez władze.
Wśród nich znalazła się 10-letnia Annie Alfred, o której już wcześniej słyszeliśmy na lekcji geografii. Dziewczynka urodziła się z albinizmem w Malawi. Nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju, nie może spełniać swoich marzeń. Oprócz niej znajduje się około 7 000-10 000 albinosów, na których urządza się polowania, by następnie sprzedać ich kości, czy włosy.
Pisaliśmy do władz Malawi z prośbą o ochronę osób z albinizmem.
Kolejną osobą, która potrzebowała naszej pomocy był Johan Teterissa. Przewodził grupą rolników i nauczycieli pokojowo protestując przed indonezyjskim prezydentem. Wykonali tradycyjny taniec wojenny, po czym rozwinęli "tęczową" flagę, historyczny symbol niepodległości prowincji Moluki we wschodniej Indonezji. Policja natychmiast usunęła Johana i pozostałe osoby, popychając je i bijąc. Mężczyźni byli przesłuchiwani i okrutnie katowani tylko i wyłącznie dlatego, że pokazali zakazaną flagę.
Pisząc list do władz Indonezji domagaliśmy się uwolnienia Johana z więzienia, w którym odbywa karę 15 lat pozbawienia wolności.
Poruszyły nas także losy Edwarda Snowdena. Ujawnił on dziennikarzom dokumenty amerykańskich służb wywiadowczych, ukazując tym samym szokującą skalę masowej inwigilacji. Pokazał, jak rządy potajemnie gromadziły ogromne ilości naszych danych telekomunikacyjnych, w tym prywatną korespondencję elektroniczną, dane geolokalizacyjne pochodzące z telefonów komórkowych, historię przeglądanych treści w internecie i wiele innych danych. Wszystko to robiono bez naszej zgody. Edward Snowden jest bohaterem walczącym o prawa człowieka, mimo to został oskarżony o sprzedanie wrogom USA tajnych informacji państwowych, za co grozi mu wiele lat więzienia.
W liście do Prezydenta Baracka Obamy apelowaliśmy o ułaskawienie Snowdena.
Wszystkie listy pisaliśmy w języku angielskim. Wszystkim polecamy wzięcie udziału w takim wydarzeniu. Jest to wspaniałe uczucie, kiedy możemy pomóc innym. Na pewno za rok ponownie zjawimy na Maratonie Pisania Listów.

Agata, Marzena i Kacper z klasy 2A

Back to top