6 kwietnia 2017 r. klasa humanistyczna (I e) wzięła udział w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Wizyta obejmowała udział w lekcji muzealnej "Propaganda w okresie plebiscytu"oraz zwiedzanie bogatej ekspozycji muzeum, prezentującej dzieje Górnego Śląska w okresie powstań śląskich i plebiscytu (1919 - 1921 r.).
Zwiedzanie tego nowoczesnego muzeum rozpoczynamy od parteru, gdzie odtworzono realia świętochłowickiej ulicy z początku XX w. Udając się na pierwsze piętro poznajemy dzieje pierwszego i drugiego powstania śląskiego oraz plebiscytu. Na najwyższych poziomach (piętro drugie i antresola) zgłębiamy wiedzę o trzecim powstaniu śląskim. Na każdym etapie zwiedzania towarzyszy nam wirtualny przewodnik, multimedialne prezentacje i projekcje filmowe oraz liczne eksponaty i bogate aranżacje wnętrz, przenoszące nas sto lat wstecz.
Na stronie internetowej Muzeum czytamy:
Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich „w pigułce”, podzielona na sześć krótkich aktów,
z których każdy następny, wyświetlany jest w kolejnym pomieszczeniu. Elementem łączącym akty w jedną całość jest postać narratora, przemieszczającego się płynnie pomiędzy scenami. Narrator przedstawia widzom główne postacie i fakty, zabiera ich zarówno w szeregi walczących powstańców, jak i w zacisze gabinetów, gdzie podejmowane były ważne decyzje. Narrator to postać fikcyjna, płynnie poruszająca się w czasie i przestrzeni.
W zależności od sceny narrator pozostaje „niewidzialnym duchem” komentującym z boku przedstawiane wydarzenie, bądź współuczestnikiem prezentowanych zdarzeń. Taka konwencja pozwala na prostą i plastyczną ekranizację najważniejszych faktów. Narrator to postać obdarzoną bogatą wiedzą i erudycją, wzbudzająca zaufanie gości. Mimo, że jest prezentowany w różnych kontekstach (w różnych rolach, w zmienionym ubiorze itp.), zwiedzający nie mają problemów z rozpoznaniem go poprzez nadanie mu cech charakterystycznych (np. nietypowe rekwizyty). Poza ścieżką wiodącą zwiedzający spotkają postać narratora również w niektórych materiałach dodatkowych. Rozwiązanie to pozwala na błyskawiczną zmianę scenografii muzealnej – w mgnieniu oka akcja przenosi się z Reichstagu, w którym zobaczymy słynne wystąpienie Wojciecha Korfantego, do Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego, gdzie podpisano powojenny Traktat, ale również do domu rodzinnego świętochłowickiego powstańca, czy drukarni wytwarzającej ulotki plebiscytowe.
Wycieczka wpisuje się w cykl wyjazdów dedykowanych uczniom o zainteresowaniach humanistycznych, jakie organizujemy w każdym roku szkolnym.
Opiekunami wycieczki byli: p. Piotr Sidor i p. Dominika Sidor.