Spotkanie z ojcem Danielem Angem - francuskim duchownym katolickim i pisarzem, autorem książek o tematyce chrześcijańskiej.

5 marca 2018 roku w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim grupa naszych uczniów wzięła udział w spotkaniu z ojcem Danielem Angem – urodzonym 5 października 1932 roku w Brukseli charyzmatycznym francuskim duchownym katolickim i pisarzem, założycielem międzynarodowej szkoły modlitwy „Młodzi – Światło” (szkoły modlitwy Jeunesse-Lumière pod nazwą Katolicka Szkoła Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości” – w Polsce od 2004 roku istnieje jej siedziba w Łodzi). Ojciec Daniel Ange jest autorem wielu książek o tematyce chrześcijańskiej, poruszających problemy współczesnych ludzi młodych.
Wszyscy zebrani wysłuchali konferencji pt. „Radośnie wyruszyć ku zwycięskiemu życiu”. Zaś nasi uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami po spotkaniu.

5 marca w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu odbyło się spotkanie z niezwykłym człowiekiem, Danielem Angem. Pomimo swojego sędziwego wieku, widać u niego chęci do działania, jakich brakuje zarówno współczesnej młodzieży, jak i dorosłym. Ten francuski duchowny zrzesza mnóstwo osób dzięki swojej prostocie serca i dłoni zawsze gotowej do pracy. W swoim przemówieniu ojciec Ange zachęcił nie tylko do przemyśleń nad sobą, nad tym, co robimy, ale również uświadomił nam liczne problemy, z jakimi muszą borykać się ludzie na całym świecie. Zmusił tym samym słuchaczy do zastanowienia się, jak możemy pomóc – jak my możemy zmienić chociaż urywek świata, tak jak robi to on w swoich podróżach.
Natalia Skubisz

Muszę szczerze przyznać, że kiedy przed spotkaniem dowiedziałem się, że będzie prowadził je osiemdziesięcioletni francuski zakonnik, wyobraziłem go sobie jako zgarbionego starca z długą brodą i laską w ręku, prowadzonego przez dwie osoby. Kiedy jednak ujrzałem go, gdy wszedł do sali i uśmiechnięty mówił do nas nawet o trudnych sprawach, nie przestając się uśmiechać, to zrozumiałem, że wiek nie jest ważny, lecz duch i to on decyduje nie tylko o naszym nastawieniu do innych, ale także o naszych siłach do pracy z innymi.
W trakcie naszego spotkania z ojcem Danielem Ange najbardziej poruszyło mnie to, że w dzisiejszym świecie – w XXI wieku –nadal są osoby gotowe oddać swoje życie za Jezusa oraz za wiarę w Niego i wiarę Jemu. Najbardziej zaskoczyło mnie jednak to, że ojciec Ange nie tyle mówił o osobach dorosłych, co o osobach w moim wieku: o młodzieży i o osobach młodszych ode mnie – niewinnych dzieciach. Wszyscy oni w obliczu śmierci nie boją się wyznać, że to Jezus jest ich Bogiem.
Mówi się, że młodzież w dzisiejszym świecie ciągle podąża za dobrami doczesnymi, że zapomina o tym, co jest w życiu najważniejsze. Dlatego też bardzo ucieszyło mnie to, że są takie miejsca na Ziemi, w których młodzież jest w stanie poświęcić swój czas na spotkanie i pogłębienie swojej więzi z prawdziwym Bogiem.
Robert Bugla

Spotkanie z francuskim duchownym było bardzo owocnie spędzonym czasem. Ojciec Daniel Ange na konferencji pt. „Radośnie wyruszyć ku zwycięskiemu życiu” poruszał ważne współcześnie tematy, a mianowicie mówił o trudnościach związanych z wyznawaniem wiary w Boga w XXI wieku. Na przykładach zaczerpniętych z jego długoletniej aktywności chrześcijańskiej ukazał istotę całkowitego oddania się Bogu wśród młodych ludzi, ich ogromną wiarę i zaangażowanie w miłość do Miłosiernego Ojca. Ojciec Daniel Ange uświadamiał, jak nasza wiara może być „mała” w porównaniu z ludźmi, którzy byli zmuszeni do oddania życia za Jezusa Chrystusa. Podczas spotkania z francuskim duchownym nasuwały się różne refleksje, a także pytania. Jednak główną myślą, która pozostała w głowach uczestników było to, aby zawsze oraz pewnie wierzyć w Boga Ojca i bez względu na wszystko – nigdy nie wyprzeć się wiary w Jego nieskończoną, doskonałą oraz wieczną miłość.
Zofia Tytko