• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT ponad poziomy
  70 LAT ponad poziomy
 • 70 LAT kochamy wiedzieć
  70 LAT kochamy wiedzieć
 • 70 LAT tańczymy swoje
  70 LAT tańczymy swoje
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT świętujemy
  70 LAT świętujemy
 • 70 LAT pamiętają
  70 LAT pamiętają
21 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w  ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Dzień Przedsiębiorczości.

Projekt  przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych sprzyja podejmowaniu przez nich trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Poprzez udział w programie uczniowie mieli  możliwość:

 • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
 • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
 • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
 • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Uczniowie klas pierwszych odwiedzili szpitale w Wodzisławiu Śl., Rybniku oraz Jastrzębiu Zdroju, Zakład Medycyny Sądowej w Katowicach, firmę PREVAC w Rogowie, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wodzisławiu a także Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju. Wszędzie spotkali się z profesjonalnym i życzliwym przyjęciem za co dziękujemy dyrekcjom oraz przedstawicielom wymienionych firm i instytucji.

A co myślą o Dniu Przedsiębiorczości sami uczniowie:

"Uważamy, że Dzień Przedsiębiorczości zorganizowany przez naszą szkołę był bardzo udany. Oferował nam wiele ciekawych rozwiązań. My wzięłyśmy udział w wycieczce do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach. Dowiedziałyśmy się jak wygląda praca np. w zakładzie toksykologii czy w prosektorium. Przybliżono nam ścieżkę zawodową prowadzącą do pracy w takiej instytucji".

"Bardzo ciekawe doświadczenie, dowiedzieliśmy się czy dany kierunek nam odpowiada, mogliśmy poczuć się jak studenci i zobaczyć rzeczy, które na co dzień są niedostępne. Dzięki temu wyjazdowi spełniłam swoje marzenia szybciej niż mogłam się tego spodziewać".

Uczennice kl. I d

"Ciekawy wykład, rozwianie stereotypów o szpitalu psychiatrycznym, dowiedzieliśmy się jak zostać psychologiem lub psychiatrą. Zwiedzanie galerii rysunków było niesamowite"

"Ukazanie trudów pracy ratowników medycznych, przykłady ciekawych przypadków. Przedstawiono nam pożyteczne opinie dotyczące pracy w medycynie i zawodów medycznych. Przebranie w fartuchy pozwoliło nam poczuć się jak lekarze. W zakładzie mikrobiologii pokazano nam różne preparaty, pożywki dla bakterii, wymazy oraz jak wygląda chora krew. Nasi opiekunowie byli bardzo mili.

(Szpital Wodzisław Śląski)

"We wtorek 27.03 klasa I e uczestniczyła w wyjeździe do Zakładu Karnego w Jastrzębiu Zdroju w ramach Dnia Przedsiębiorczości. Dzięki spotkaniu z pracownikami więzienia mieliśmy możliwość poznania szczegółów funkcjonowania zakładu. Wyjazd dał nam doskonałą okazję do rozeznania się w rynku pracy. Wielu uczniów klas humanistycznych może w takim zakładzie znaleźć pracę w charakterze psychologa, terapeuty, wychowawcy czy prawnika"

W imieniu Dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów I LO im.14 Pułku Powstańców Śl. chcielibyśmy serdecznie podziękować instytucjom oraz firmom, które przyjęły młodzież. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie swojego cennego czasu. Swoją postawą wspomagacie Państwo szkołę w motywowaniu uczniów do większego zainteresowania nauką i samokształceniem.

Szkolny koordynator Dnia Przedsiębiorczości

Aleksandra Kołtuniak

Back to top