11 maja 2018r.  jako telewizyjno-dziennikarska ekipa naszej szkoły, przeżyliśmy niezwykle poruszającą lekcję historii na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wizyta została zorganizowana w ramach projektu edukacyjnego  „Szkoła przeciwko nienawiści”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe i Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.  Zwiedzanie zaczęliśmy od głównej bramy Auschwitz, głoszącej ''Praca czyni wolnym", która już od samego początku wywołała w nas wielkie wrażenie i wprowadziła atmosferę wyciszenia. Mieliśmy okazję zwiedzenia bloków, w których przebywały Ofiary niemieckiego nazizmu. Znajdowały się tam ich przedmioty codziennego użytku, które zmuszeni byli oddać tuż po przyjeździe do obozu. Za jedną z gablot zebrano ogromne ilości ludzkich włosów. Na ścianach widniały zdjęcia, pokazujące wyniszczone i zmaltretowane ciała. Następnym punktem było Auschwitz Birkenau, gdzie poznaliśmy nieludzkie warunki, w jakich żyli więźniowie. Uczestniczyliśmy również w warsztatach "Postawy ludzi" prowadzonych przez historyków pracujących w Muzeum. Poznaliśmy wstrząsające fragmenty  prywatnego życia Ofiar, co wzbudziło w nas ogromne refleksje oraz współczucie wobec osób, które zmuszone były doświadczyć tak ogromnego, nieludzkiego okrucieństwa. Polały się łzy, a doświadczenie to było niezwykle wzruszające oraz pouczające.

Galerię zdjęć z wizyty można zobaczyć na naszej strone Fb: https://pl-pl.facebook.com/LO1SWD/

Uczennice z klasy 1D