• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
20 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w  ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Dzień Przedsiębiorczości. Projekt  przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych sprzyja podejmowaniu przez nich trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Poprzez udział w programie uczniowie mieli  możliwość:

 • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
 • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
 • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
 • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

W tym roku w ramach projektu uczniowie klas pierwszych odwiedzili Zakład Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo - Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, szpital w Wodzisławiu Śl., Szpital psychiatryczny w Rybniku, firmę POL -  EKO w Wodzisławiu Śląskim a także Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju. Uczniowie klasy II E uczestniczyli w rozprawach sądowych w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śl. Młodzież miała okazję zapoznać się również z pracą weterynarzy i lekarzy innych specjalizacji w gabinetach prywatnych. Wszędzie spotkali się z profesjonalnym i życzliwym przyjęciem za co dziękujemy dyrekcjom oraz przedstawicielom wymienionych firm i instytucji.

A co myślą o Dniu Przedsiębiorczości sami uczniowie?

"25 marca klasa I E odwiedziła zakład karny w Jastrzębiu-Zdroju. Przed wejściem każdy musiał przejść odprawę taką sama jak odbywający karę.  Uczniowie zobaczyli jak wygląda więzienna rzeczywistość przyglądając się m.in. celom i spacerniakom. Mieli oni także okazję porozmawiać z pracownikami zakładu dowiadując się wielu ciekawych faktów, chętnie zadawali pytania i słuchali wyczerpujących odpowiedzi. Wyjazd został zwieńczony pamiątkową fotografią"

 

"Dzień 19 marca był dla mojej klasy niezwykłym zaskoczeniem. Miał to być wtorek jak każdy inny, toteż wszyscy byliśmy zdziwieni, gdy okazało się, że z okazji Dnia Przedsiębiorczości, wybieramy się do sądu. Mając w pamięci z zeszłego roku bardzo udany wyjazd do więzienia, z optymistycznym nastawieniem wyruszyliśmy. Intuicja nas nie zawiodła. Zostaliśmy skierowani do niewielkiej sali, w której niebawem miała się rozpocząć pierwsza z rozpraw. W pomieszczeniu spotkaliśmy się z sędzia, któremu mogliśmy zadawać jakiekolwiek pytania, które nas nurtowały, a on w ciekawy sposób na nie odpowiadał. Byliśmy na tyle zachwyceni, że zamiast pojawić się jedynie na dwóch rozprawach, zostaliśmy na czterech, a wciąż czuliśmy niedosyt. Każda z nich nas niesamowicie zainteresowała, jednak naszą największą uwagę przyciągnęła sprawa ostatnia - o kradzież. Byliśmy tak przejęci tą rozprawą, że po wyjściu świadków jeszcze długo dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami i typowaliśmy "winowajcę". Nawet po wyjściu z sądu nie mogliśmy się otrząsnąć z wrażeń. Można śmiało powiedzieć, że ta wycieczka urozmaiciła nam w niezwykły sposób cały dzień, gdyż nawet wróciwszy do szkoły, nieustannie rozmawialiśmy o czasie spędzonym w sądzie nie tylko między sobą, ale również z nauczycielami. Ten dzień był dla każdego z nas niezapomnianym doświadczeniem. Przybliżył nam w ogromnym stopniu pracę sędziego, a niektórych skłonił do rozmyślań, czy nie warto podjąć się jej w przyszłości."

Karolina Siska, II E

 

"Dzięki wyjazdowi do Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii ŚUM w Katowicach mieliśmy możliwość poznać realia pracy lekarzy sądowych w prosektorium, które mieliśmy okazję zobaczyć. Wcześniej wysłuchaliśmy wykładu dr nauk medycznych Krystiana  Rygola, specjalisty medycyny sądowej, który później oprowadzając nas po prosektorium i tłumacząc na czym polega praca lekarza sądowego wzbudził w nas różne przemyślenia i pytania. Na wszystkie cierpliwie odpowiadał. Ciekawa prezentacja tego miejsca zainspirowała nas do kształcenia się w kierunkach medycznych. Rozmowa z pracownikami laboratorium przybliżyła nam sposoby wykrywania różnych substancji mogących znaleźć się w organizmie człowieka (np. substancji psychoaktywnych."). Mogliśmy poczuć się jak studenci i poznać ścieżkę zawodową prowadzącą do pracy w takiej instytucji".

 Uczniowie klasy I C

 

"Według nas wizyta w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku wzbogaciła nas o wiedzę o chorobach psychicznych i otworzyła na inne postrzeganie ludzi chorych psychicznie. Dyrektor ds. lecznictwa oraz inni pracownicy szpitala w miły i interesujący sposób przedstawili nam swoją pracę."

Zuzia Wuwer, Ola Orszulik

 

"Pobyt w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim był świetnie zorganizowany. Ratownicy medyczni zaprezentowali nam wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego "rozbierając ją prawie na części". Opowiadali też o ciekawych interwencjach. Zostaliśmy też zapoznani ze ścieżką zawodu lekarza i pielęgniarek a także przebiegiem studiów medycznych. Zwiedziliśmy sterylizatornię i różne poradnie specjalistyczne gdzie lekarze różnych specjalności opowiadali nam o swojej pracy. Na koniec zwiedziliśmy Pracownię Mikrobiologiczną gdzie mogliśmy zapoznać się ze specyfiką pracy laboranta. Wycieczką była bardzo interesująca a wszyscy pracownicy mili i cierpliwie objaśniający nam specyfikę swojej pracy."

 

"20 marca nasza klasa odwiedziła siedzibę firmy POL - EKO Aparatura, która znajduje się w Wodzisławiu Śl. Na początku pani Magdalena Figura - Łyżwa, która jest absolwentką naszego liceum, opowiedziała nam o działalności firmy. Następnie mieliśmy okazję porozmawiać z pracownikami wszystkich działów oraz zobaczyć ich podczas wykonywania swoich obowiązków.."

 Uczniowie klasy I b.

 


W imieniu Dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów I LO im.14 Pułku Powstańców Śl. chcielibyśmy serdecznie podziękować instytucjom oraz firmom, które przyjęły młodzież. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie swojego cennego czasu. Swoją postawą wspomagacie Państwo szkołę w motywowaniu uczniów do większego zainteresowania nauką i samokształceniem.

Szkolny koordynator Dnia Przedsiębiorczości

Aleksandra Kołtuniak

Back to top