• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT ponad poziomy
  70 LAT ponad poziomy
 • 70 LAT kochamy wiedzieć
  70 LAT kochamy wiedzieć
 • 70 LAT tańczymy swoje
  70 LAT tańczymy swoje
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT świętujemy
  70 LAT świętujemy
 • 70 LAT pamiętają
  70 LAT pamiętają
W marcu 2018 roku uczniowie klasy 1f uczestniczyli w Dniu Otwartym Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W tym wydarzeniu, oprócz uczniów naszej szkoły, wzięli udział również licealiści z Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Kleszczowa, Sławkowa i Katowic oraz studenci wydziału. Spotkanie odbyło się w sali Rady Wydziału, a przybyłych gości przywitał prof. Romuald Cudak - kierownik Katedry, który przedstawił zgromadzonym kierunek Międzynarodowe Studia Polskie. Po powitaniu uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch wykładów. Temat pierwszego brzmiał: "Neapol polskich romantyków", wygłosił go prof. Andrei De Carlo z Uniwersytetu L’Orientale w Neapolu. Drugi, przedstawiony przez prof. Małgorzatę Kitę, nosił tytuł: "Z ziemi polskiej do włoskiej. Polscy artyści we Włoszech: Konstanty Jeleński i Igor Mitoraj”. W kolejnej części spotkania młodzież, podzielona na mniejsze grupy, uczestniczyła w warsztatach pt. "Kalarepa jest cool, czyli moda włoska i angielska w polszczyźnie" - dr Marcin Maciołek, "Spotkanie z Państwem Środka" - mgr Zhao Weiting, "Sztuka kulinarna jako perspektywa odczytania kultury włoskiej" - mgr Rosalba Satalino, "Specyfika kulturowego i językowego obrazu świata Rosjan" – mgr Maria Belonogova.

Udział w wykładach, ćwiczeniach czy dniu otwartym odbywa się w ramach współpracy naszego liceum z Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.

Back to top