• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
23 maja 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich po raz piąty obchodzono Dzień Patrona Szkoły.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o powstaniach śląskich, krzewienie postawy patriotycznej oraz umacnianie identyfikacji społeczności szkoły z jej patronem.

W programie uroczystości znalazły się: gra klas, powiatowy konkurs wiedzy o powstaniach śląskich, wykład dra hab. Piotra Pałysa, prof. PIN-IŚ, wystąpienie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Piechota” oraz występ artystyczny uczniów Jedynki.

Gra klas, mająca na celu zaangażowanie całej społeczności szkolnej, odbywała się w formule gry terenowej.  Drużyny rozwiązywały zadania w oparciu o materiały źródłowe, eksponaty muzealne i rekwizyty związane z uzbrojeniem powstańców.  W rywalizacji zwyciężyła reprezentacja klasy II g.

W powiatowym konkursie wiedzy o powstaniach śląskich uczestniczyło dziewięć drużyn z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego.  Finałowe lokaty zajęły drużyny:

miejsce I: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. (Artur Markiel i Mateusz Tkocz),

miejsce II: Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. (Daniel Grzonka i Dawid Mańka),

miejsce III : I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. (Michał Caniboł i Mateusz Smolarczyk).

Wykład dra hab. Piotra Pałysa, prof. PIN-IŚ (Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu) naświetlił najciekawsze aspekty trzeciego powstania śląskiego.  Zaakcentowano rolę tego powstania jako zrywu wpisującego się w proces odbudowy niepodległego państwa polskiego.

Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała przekrój elementów uzbrojenia używanego przez powstańców oraz wyposażenie szpitala polowego.

Zwieńczeniem spotkania był występ artystów z Jedynki, w którym wybrzmiały pieśni o charakterze patriotycznym.  Na spotkaniu obecna była wicestarosta Danuta Maćkowska.

Uroczystość przygotowana została przez nauczycieli historii i j. polskiego: p. Piotra Sidora, p. Martę Moszczyńską i p. Dominikę Dudę, przy współpracy p. Piotra Hojki z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Nagrody w konkursie ufundował Powiat Wodzisławski oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.  Poczęstunek zapewniła Piekarnia Salamon z Radlina.

Back to top