• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
W dniach od 13 do 18 listopada 2018 r. w I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śląskim realizowano szereg działań w ramach tegorocznej XI edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Dla uczniów naszego liceum była to również okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Biznes przy tablicy”. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) to ogólnoświatowa inicjatywa, której celem jest promowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, świadomego rozwoju, aktywnej postawy wobec życia i podejmowania biznesowych inicjatyw. Co roku w listopadzie uczestnicy przedsięwzięcia na całym świecie spotykają się z wolontariuszami – przedstawicielami przedsiębiorstw, instytucji wspierających biznes, pracownikami szkół wyższych, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej fundacji Kauffmama – Karl Schramm oraz brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym także w Polsce. Ogólnopolskim koordynatorem jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.                                                                                                                      

W wodzisławskiej Jedynce przez cały tydzień organizowano warsztaty, prelekcje, spotkania dla uczniów naszego liceum. Tematyka działań obejmowała zagadnienia związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy, pozyskiwaniem funduszy na działalność gospodarczą, zarządzaniem własną karierą zawodową, budowaniem własnej marki na rynku pracy. Gościliśmy również ludzi z pasją.                                                                                      

Do współpracy zaproszono przedstawicieli biznesu. Zajęcia prowadzili: kierownik referatu ds. Instrumentów i Programów Rynku Pracy z PUP w Wodzisławiu Śl. Ewa Marszolik,  prezes Izby Gospodarczej Krzysztof Dybiec, wiceprezes firmy Politan sp. z o.o Grzegorz Barszcz, menager regionalny firmy AVON Agnieszka Sosna oraz Radosław Knesz z Inkubatora Przedsiębiorczości. O swojej pracy i pasjach opowiadali Magdalena Figura-Łyżwa z firmy POL-EKO Aparatura sp. j. oraz właściciel firmy Pracownia Kawy Kawowski Tymoteusz Cieciera. Zajęcia dla humanistów i biologów poprowadzili: socjolog z UŚ dr Witold Mandrysz, radca prawny Aleksandra Tatarczyk-Gruszka oraz mecenas Marta Kosecka, a także absolwentki liceum: Paulina Adamczyk z SUM w Katowicach oraz Dorota Powieśnik doktorantka z UJ w Krakowie. Nie zabrakło również zajęć z psychoterapii i psychologii, które poprowadziły przedstawicielki Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi ''Perła'': Sylwia Pachniak i Lucyna Miłota oraz psycholog i pedagog z ILO Danuta Parma i Natalia Wieczorek. Wszystkim serdecznie dziękujemy za poświęcony czas. Koordynatorami działań byli szkolni doradcy zawodowi: Patrycja Gabor oraz Aleksandra Kołtuniak przy współudziale nauczycieli: Gabrieli Nocoń i Wiesławy Strof.                                                  

Wszystkie te działania miały pokazać młodym ludziom, że już podczas nauki w szkole średniej mogą rozwijać umiejętności i kompetencje przedsiębiorcze, zdobywać informacje niezbędne do podejmowania decyzji dotyczących swojej przyszłości.

Back to top