• 70 LAT JEDYNKI
  70 LAT JEDYNKI
 • 70 LAT tworzymy historię
  70 LAT tworzymy historię
 • 70 LAT na scenie
  70 LAT na scenie
 • 70 LAT jesteśmy kreatywni
  70 LAT jesteśmy kreatywni
 • 70 LAT realizujemy pasje
  70 LAT realizujemy pasje
 • 70 LAT doświadczamy
  70 LAT doświadczamy
 • 70 LAT osiągamy sukcesy
  70 LAT osiągamy sukcesy
 • 70 LAT lubimy wiedzieć
  70 LAT lubimy wiedzieć
 • 70 LAT rozwijamy talenty
  70 LAT rozwijamy talenty
 • 70 LAT wracamy
  70 LAT wracamy
Nasze Liceum od lat współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi, kształcącymi studentów zarówno na kierunkach ścisłych, ekonomicznych, medycznych, jak i na humanistycznych.

15 listopada br. uczniowie klasy matematyczno-fizycznej odwiedzili dwie katowickie uczelnie, z którymi współpracuje nasza szkoła: Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Śląski. W progach Uniwersytetu Ekonomicznego zostaliśmy powitani przez prof. dr. hab. Jerzego Gołuchowskiego - Dziekana Wydziału Informatyki i Komunikacji. Kolejnym punktem wizyty był udział w wykładzie pt. "Co można wycisnąć z danych? Łagodne wprowadzenie w świat Data Science", który poprowadził doktorant Piotr Glenc - pracownik Wydziału Informatyki i Komunikacji i jednocześnie absolwent naszego Liceum. Wykładowca ukazał nam tajniki i mechanizmy sprzedaży przedmiotów na portalach aukcyjnych. Wyjaśnił też, na czym polegają drzewa w informatyce, jak one działają, jak je tworzyć i w rozwiązywaniu jakich problemów, mogą nam pomóc. Następnie, wraz z przedstawicielami studenckiej organizacji Paneuropa, zwiedziliśmy kampus Uczelni.

Ze specyfiką studiów humanistycznych mogliśmy zapoznać się podczas kolejnego punktu programu wycieczki, jakim była wizyta na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tu mieliśmy okazję spotkać się z Dziekanem Wydziału prof. dr. hab. Antonim Bartoszkiem oraz wysłuchać wykładu pt.: "Retoryka i artykulacja wypowiedzi publicznych oraz tajniki języka religijnego" wygłoszonego przez ks. dr Bartłomieja Kuźnika - pracownika Katedry Teologii Pastoralnej i Homiletyki. Podczas zajęć ćwiczyliśmy także naszą dykcję, czytając trudne łamańce językowe. Zwieńczeniem tej interdyscyplinarnej wycieczki dydaktycznej była wizyta w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, gdzie alumni przybliżyli uczniom specyfikę swojej formacji. Historią swojego powołania kapłańskiego podzielił się z nami Grzegorz Gojowy, absolwent naszego Liceum, który już od 4 lat przebywa w seminarium, przygotowując się do kapłaństwa. Zwiedziliśmy również seminaryjne muzeum misyjne, w którym obejrzeliśmy pamiątki przywiezione przez misjonarzy z najdalszych zakątków świata.

Wycieczka obfitująca w różnorodność doświadczeń była doskonałą okazją do zadawania pytań o tajniki życia studenckiego i seminaryjnego oraz do uzyskania cennych informacji zarówno na temat specyfiki studiów ekonomicznych, jak i humanistycznych. Być może ścisłowcy odkryją w sobie duszę humanisty, a może nawet teologa?

Back to top