• 75 LAT JEDYNKI
    75 LAT JEDYNKI
  • 75 LAT tworzymy historię
    75 LAT tworzymy historię
  • 75 LAT na scenie
    75 LAT na scenie
  • 75 LAT jesteśmy kreatywni
    75 LAT jesteśmy kreatywni
  • 75 LAT realizujemy pasje
    75 LAT realizujemy pasje
  • 75 LAT doświadczamy
    75 LAT doświadczamy
  • 75 LAT osiągamy sukcesy
    75 LAT osiągamy sukcesy
  • 75 LAT lubimy wiedzieć
    75 LAT lubimy wiedzieć
  • 75 LAT rozwijamy talenty
    75 LAT rozwijamy talenty
  • 75 LAT wracamy
    75 LAT wracamy
Praca literacka Michaliny Łakomskiej z klasy 1 f w gronie Zwycięzców Honorowych I edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego i plastycznego „Serce kapsuły czasu”.

W ramach I akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”, zainicjowanej przez Fundację TworzyMY Kraków, zorganizowano ogólnopolski konkurs literacki i plastyczny „Serce kapsuły czasu”. Tematem przewodnim konkursu było hasło: „Podróż wyobraźnią w przyszłość – świat za 100 lat”.

Konkurs stanowił drugą część ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Kapsuła Czasu”, którego celem jest budowa małej lub średniej, mobilnej formy „Rzeźby architektonicznej”. Stanie ona w prestiżowej lokalizacji w Krakowie, przy ul. Dolnych Młynów 10. Pierwszym etapem projektu było wyłonienie w konkursie architektonicznym „Kapsuła Czasu” zwycięskiej rzeźby architektonicznej, która dawałby wyobrażenie autora na temat „Kapsuły Czasu”: oryginalnej formy o dowolnym kształcie. W dalszej perspektywie Kapsuła jako obiekt mobilny ma być prezentowana w wielu miejscach Polski i Europy – przy okazji wystaw oraz targów o charakterze artystycznym, naukowym i kulturalnym.

Architektoniczna rzeźba „Kapsuła Czasu” pełnić będzie zarazem funkcję archiwum do przechowywania utworów literackich oraz prac plastycznych o tematyce futurologicznej, wyłonionych w organizowanej równolegle akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”. Jej zadaniem jest przeniesienie w czasie współczesnej myśli – naszego wyobrażenia rzeczywistości, z którą przyjdzie się mierzyć kolejnym pokoleniom. Planowane są cykliczne otwarcia Kapsuły Czasu,  podczas których zdeponowane w jej wnętrzu prace, poddawane będą publicznej weryfikacji. Debata odbywać się będzie w postaci paneli z udziałem specjalistów i – co szczególnie istotne – także mieszkańców miast. Pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10 latach od momentu realizacji obiektu architektonicznego. Kolejne będą miały miejsce w interwałach czasowych co 25 lat (jedna Generacja), do momentu realizacji „formuły 100-letniej” Kapsuły Czasu.

W I edycji akcji uczestniczyło 300 szkół z całej Polski. Praca literacka naszej uczennicy, Michaliny Łakomskiej z klasy 1 f, przygotowana pod kierunkiem pani Izabeli Skrobak, była jedną z kilkuset nadesłanych prac literackich. Michalina otrzymała Złoty Certyfikat Serca Kapsuły Czasu. Jej praca razem z innymi nagrodzonymi zostanie w oryginale zamknięta w Kapsule Czasu na 100 lat, stając się prawdziwym „sercem” rzeźby architektonicznej „Kapsuła Czasu”, którą prezentujemy na zdjęciu przedstawiającym zwycięski projekt autorstwa Aleksandra Rokosza, laureata nagrody głównej i nagrody publiczności.

Gratulujemy!

Back to top