W grudniu odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski adresowany do gimnazjalistów powiatu wodzisławskiego uczących się języka francuskiego.

Konkurs został objęty patronatem Ambasady Belgii – Przedstawicielstwa Walonia - Bruksela w Polsce, Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur oraz Instytutu Francuskiego w Polsce.

Jury, któremu przewodniczyła Pani Manon Cuppens – lektorka Klas Frankofońskich na Śląsku przyznało:

I miejsce  - Jankowi Pałaszowi uczniowi  Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim (nauczyciel – opiekun p. Mirela Pogoda).

II miejsce - Mai Kordowskiej z Gimnazjum Nr 2 w Wodzisławiu Śląskim (nauczyciel – opiekun p. Agata Wieczorek).

III miejsce - Natalii Potockiej ze Sportowego Gimnazjum w Radlinie (nauczyciel – opiekun p. Barbara Gembal).

Jury przyznało nagrodę specjalną Zosi Wierzgoń, która w szczególny sposób zaprezentowała publiczności przygody Mikołajka.

W czasie konkursu niespodzianką dla uczestników był wywiad z gościem specjalnym – Fabianem Fabiańskim, uczniem Gimnazjum nr 1, który spędził kilka lat we Francji i w języku Moliera opowiedział nam o swoich doświadczeniach z tego pobytu.

Nasi goście na zakończenie konkursu zostali zaproszeni do wspólnej zabawy, w której mieli okazję odkryć podobieństwa języka francuskiego i angielskiego, poznać francuskie firmy w Polsce, dowiedzieć się jakie słowa i zwroty zapożyczyliśmy z języka francuskiego, a także odbyć  podróż po krajach frankofońskich.

Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu miło będą wspominać pobyt w naszej szkole, a w przyszłości zechcą kontynuować naukę i rozwijać własne pasje właśnie w Jedynce.

Uczestnikom konkursu, zwycięzcom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.